Türkçe dersi metin işleme sürecinde basılı ve dijital çizgi romanların kullanılması
Using printed and digital comics in the text processing process of Turkish course
- Tez No: 985401
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkçe dersinde hedeflenen kazanımlara metin işleme sürecinde kullanılan metinler aracılığıyla ulaşılmaktadır. Ders kitabındaki metinlerin ve etkinliklerin öğrencilerin yeterince ilgisini çekmemesi, temel dil becerilerine yönelik etkinliklerin uygulamaya dönük olmaması ve günlük yaşamdan uzak kalması gibi bazı sebepler metin işleme sürecinin işlevselliğini azaltmaktadır. Bu araştırmanın amacı Türkçe dersi metin işleme sürecinde basılı ve dijital çizgi romanları kullanarak temel dil becerilerinin öğretiminde karşılaşılan sorunları çözebilmek ve temel dil becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Araştırmacının Türkçe öğretmeni olması ve Türkçe dersi metin işleme sürecinde yakından gözlemlediği sorunları uygulayıcı olarak çözmek istemesi nedeniyle bu çalışma eylem araştırması olarak planlanmıştır. Ortaokul öğrencileriyle yürütülen çalışmaya yirmi iki öğrenci katılmıştır. Bir tanesi ek eylem planı olmak üzere toplam dokuz adet eylem planı uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından dijital çizgi roman yapma programı kullanılarak Türkçe dersinde hedeflenen kazanımlara uygun kırk sekiz adet çalışma yaprağı hazırlanmış ve bu çalışma yaprakları Türkçe derslerinde uygulanmıştır. Gözlemler, görüşmeler, dokümanlar, araştırmacı günlükleri ve ses kayıtları aracılığıyla toplanan veriler içerik analiziyle incelenmiştir. Araştırma sonuçları sınıf düzeyindeki kazanımlara uygun olarak hazırlanan basılı ve dijital çizgi romanların dilsel ve düşünsel becerilerin geliştirilmesinde kullanılabileceğini göstermektedir. Basılı ve dijital çizgi romanların kullanıldığı etkinliklerde öğrencilerin derse olan ilgisinin ve katılımının arttığı görülmüştür. Metne hazırlanmada, tahmin yürütmede ve temel dil becerilerinin vi geliştirilmesinde kazanım odaklı çizgi romanların bilişsel ve duyuşsal olarak öğrencileri geliştirdiğine yönelik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The targeted gains in the Turkish course are achieved through the texts used in the text processing process. The reasons such as the texts and activities in the textbook not attracting the students' attention enough, the activities aimed at basic language skills not being practical and being distant from daily life reduce the functionality of the text processing process. The aim of this research is to solve the problems encountered in teaching basic language skills by using printed and digital comics in the text processing process of the Turkish course and to help develop basic language skills. The research was planned as an action research. Twenty-two students participated in the study conducted with middle school students. A total of nine action plans were carried out. Forty-eight worksheets suitable for the targeted gains in the Turkish course were prepared and implemented by the researcher using the digital comic book making program. The data collected through observations, interviews, documents, research journals and audio recordings were examined with content analysis. The research results show that printed and digital comics prepared in accordance with the gains at the class level can be used in the development of linguistic and intellectual skills. It was observed that the students' interest and participation in the course increased in the activities where printed and digital comics were used. It has been observed that achievement-oriented comics improve students cognitively and emotionally in preparing for the text, making predictions, and developing basic language skills.