Non-alkolik yağlı karaciğer ve insülin direnci hastalığı olan bireylerde Akdeniz diyetinin uygulanmasının; vücut kompozisyonu, biyokimyasal bulguları ve yağlı karaciğer indeksi üzerine etkisi
The effect of mediterranean diet on body composition, biochemical findings and fatty liver index in individuals with non-alcoholic fatty liver and insulin resistance disease
  1. Tez No: 985400
  2. Yazar: HİLAL İLKNUR AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farmakolojik bir tedavi uygulanmadan Non-alkolik yağlı karaciğer ve insülin direnci hastalığı olan bireylerde Akdeniz diyetinin antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular üzerine etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-60 yaş arası 34 kadın, 16 erkek katılmıştır. Beden kütle indeksi (BKİ) 25 kg/m² ≥ olan hastalar dahil edilmiştir. Hastalara 3 ay boyunca 1500-1900 kalori arası sağlıklı beslenme modeli olan Akdeniz diyeti uygulanmıştır. Hastalarla telefon üzerinden sürekli irtibat sağlanmış ve 2 haftada bir yüz yüze görüşme sağlanarak diyetleri düzenlenmiştir. Tedavinin başlangıcında ve bitiminde biyokimyasal bulgulara, antropometrik ölçümlere, yağlı karaciğer indeksine bakılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Vücut ağırlığı, BKİ, Bel çevresi, kalça çevresi istatiksel olarak anlamlı azalmıştır (p < 0,001). ALT, trigliserit, toplam kolesterol, açlık glukoz, insülin, HbA1C, HOMA-IR, CRP istatiksel olarak anlamlı azalmıştır. (p < 0,05). Hepatik steatoz teşhisinde kullanılan yağlı karaciğer indeksi (YKİ) 45,47 ± 6,80; 44,15 ± 6,65 istatiksel olarak anlamlı azalmıştır. Farmakolojik bir tedavi olmadan sağlıklı beslenmeyle metabolik sendrom belirteçleri, glukoz metabolizması ve inflamasyon iyileşmiştir. Sonuç olarak hastalık seyrinin iyileşebilmesi ve hastalığın NASH, ileri fibrozise, siroza, HCC'ye ilerlemesinin engellenebilmesi için Akdeniz diyetinin bir yaşam şekli olarak uygulanması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of the Mediterranean diet on anthropometric measurements and biochemical findings in individuals with non-alcoholic fatty liver and insulin resistance disease without applying any pharmacological treatment. 34 females and 16 males between the ages of 18-60 participated in the study. Patients with a body mass index (BMI) ≥ 25 kg/m² were included. At the beginning and end of the treatment, biochemical findings, anthropometric measurements, and fatty liver index were examined and the results were examined. Body weight, BMI, waist circumference and hip circumference decreased statistically significantly (p < 0.001). ALT, triglyceride, total cholesterol, fasting glucose, insulin, HbA1C, HOMA-IR, CRP decreased statistically significantly (p< 0.05). Hepatic steatosis index (HSI) decreased from 45.47 ± 6.80 to 44.15 ± 6.65. This difference was found to be statistically significant. As a result, it has been determined that obesity and hyperlipidemia improve, and glycemic control and insulin sensitivity increase with a healthy diet without any pharmacological treatment. The significant decrease in HSI used to diagnose hepatic steatosis suggests that the Mediterranean diet model should be implemented as a lifestyle.