Döviz kurunun Türkiye'nin ithalatı ve ihracatı üzerine etkileri: Ekonometrik bir analiz
The effects of exchange rate on Turkey's import and export: An econotmeric analysis
- Tez No: 985405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada döviz kurlarında meydana gelen değişimlerin Türkiye'nin ithalatı ve ihracatı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı; döviz kurlarının Türkiye'nin ithalatı ve ihracatı üzerindeki etkilerini ekonometrik yöntemle incelemek ve olumlu, olumsuz ya da nötr bir etki bırakıp bırakmadığını saptayarak literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmanın yöntem bölümünde zaman serileri analizleri uygulanmış ve tüm analizler Eviews 11 programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ulaştığımız bulgular Döviz kurunun Türkiye'nin ithalatı ve ihracatı üstünde hem olumlu hem olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Bu çalışma literatüre önemli katkılar sağlamakta olup gelecekteki çalışmalarda, farklı veri setleri ve modellerle yapılacak analizler, döviz kuru-dış ticaret ilişkisine dair daha kapsamlı bir vizyon sunabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of changes in exchange rates on Turkey's imports and exports were investigated. Purpose of the study is to examine the effects of exchange rates on Turkey's imports and exports with econometric methods and to contribute to the literature by determining whether it has a positive, negative or neutral effect. Time series analysis was applied in the method section of the study and all analyzes were carried out with the Eviews 11 program. The findings er reached in study show that the exchange rate has a relationship that is both positive and negatively effective on imports and exports. This study makes important contributions and the analysesto be made with different data sets and models in future studies put exchange rate and with about foreign trade it could offer a more sweeping vision on its relationship .