Hint kökenli yeni dini hareketlerden Sai Baba Teşkilatı
Sai Baba Organization of new religious movements of India origin
  1. Tez No: 560074
  2. Yazar: MERVE TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUH GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Avrupada gerçekleşen reform ve aydınlanma süreci beraberinde modernizmi de getirmiştir. Modernizmle birlikte geleneksel toplum yapısında ve düzeninde ve dini yaşantıda önemli değişimler yaşanmıştır. Yaşanan bu süreçte kiliseye olan güven de oldukça zayıflamıştır. Ayrıca yaşanan iki dünya savaşı tüm dünyada toplumsal ve kültürel değişimleri ve dönüşümleri de beraberinde getirmiştir. Bu değişim ve dönüşümler en çok aile ve din kurumlarında görülmüştür. İnsanlar aileleri ve dini kurumlarla daha az zaman geçirmeye başlamışlardır. Bu alanlarda oluşan boşluğu ise 'Yeni Dini Hareketler' olarak da adlandırılan bir takım yeni grup, cemaat, akım ve oluşumlar doldurmaya başlamıştır. Özellikle meditasyon ve yoga uygulamaları ile misyonerlik faaliyeti gösteren Uzak Doğu kökenli gruplar dünya üzerinde kendilerine oldukça geniş bir yayılma imkanı bulmuşlardır. Çalışma konusu olan Sai Baba Hareketi de Hinduizm kökenli yeni dini oluşumlardan birisidir. Sai Baba Hareketi başlangıçta yerel bir hareket olarak karşımıza çıksa da günümüzde 130'a yakın ülkede faaliyeti bulunan bir hareket durumuna gelmştir. Sosyal yardım, eğitim, sağlık ve çevreci organizasyon faaliyetleri ile dünya çapında yayılım göstermektedir. Ayrıca Hindistan'da çok etkili olarak devlet başkanları düzeyinde de desteklendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The reform and enlightenment process in Europe brought modernism. With modernism, there have been significant changes in the structure and order of the traditional society and religious life. In this process, the trust in the church has also weakened. Furthermore, the two world wars brought about social and cultural changes and transformations all over the world. These changes and transformations were mostly seen in family and religious institutions. People began to spend less time with their families and religious institutions. The vacancy in these areas has been filled by a number of new groups, communities, movements and formations, also called 'New Religious Movements'. The groups of Far Eastern origin who have been engaged in missionary activities especially with meditation and yoga practices had the opportunity to spread to a wide range of them all over the world. The Sai Baba Movement, which is the subject of the study, is one of the new religious formations of Hinduism origin. Although the Sai Baba Movement initially appeared as a local movement, it has become a movement that has operations in nearly 130 countries. Social assistance, education, health and environmental organization activities are spread around the world. It is also seen that it is very effective in India at the level of heads of state.