Yeni bir dini hareket: Moorish Science Temple
A new religious movement: Moorish Science Temple
- Tez No: 985415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KIZILABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Din, History, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nde 20. yüzyılın başlarında Afro-Amerikalılar arasında ortaya çıkan Moorish Science Temple of America (MSTA) hareketini ve bu hareketin temel kutsal metinlerini incelemektedir. Hareket, İslam terminolojisinden faydalanmakla birlikte, ana akım İslam'dan ciddi biçimde ayrılan özgün bir inanç sistemi ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, öncelikle hareketin tarihsel arka planı, kurucusu Noble Drew Ali'nin kimliği, hareketin temel inanç ve ritüelleri ele alınmıştır. İkinci aşamada ise, hareketin kutsal kitabı içerik ve yapı açısından incelenmiş; metnin beslendiği kaynaklar, özgün terminolojisi ve diğer dinlerle olan benzerlik ve farklılıkları analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırma; kutsal metinleri ışığında MSTA'nın, yalnızca dini bir hareket değil, aynı zamanda sosyo-kültürel direniş ve kimlik inşası sürecinin bir parçası olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Moorish Science Temple of America (MSTA), a religious movement that emerged among African Americans in the early 20th century in the United States, along with its central sacred texts. Although the movement makes use of Islamic terminology, it establishes a unique belief system that diverges significantly from Sunni Islam. In the first part of the study, the historical background of the movement, the identity of its founder Noble Drew Ali, and the core beliefs and rituals of the group are addressed. In the second part, the sacred scripture of the movement is analyzed in terms of content and structure; its sources, original terminology, and its similarities and differences with other religious traditions are evaluated. In this context, the research aims to demonstrate—through the lens of its sacred texts—that MSTA is not only a religious movement, but also a part of a broader process of socio-cultural resistance and identity construction.