Ultra yüksek moleküler yoğunluklu polietilen (uhmwpe) kumaş tabanlı kompozit zırhların balistik davranışının deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of ballistic behavior of ultra high molecular weight polyethylene (uhmwpe) fabric-based composite armor
  1. Tez No: 985418
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
Özet
Zırh sistemleri, modern savunma teknolojilerinin temel yapı taşlarından biri olarak hem askeri hem de sivil personelin güvenliğini sağlamada kritik rol oynamaktadır. Gelişen mühimmat teknolojileri ve artan darbe enerjisi karşısında geleneksel zırh malzemelerinin yetersiz kalması, çok katmanlı ve yüksek performanslı kompozit zırh sistemlerinin geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında, Ti6Al4V titanyum alaşımı, Line-x XS-100 poliüre kaplama, alüminyum bal peteği ve ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (uhmwpe) kumaş gibi farklı mekanik özelliklere sahip malzemeler kullanılarak kompozit zırh hedefleri tasarlanmıştır. Farklı yerleşim sıralarıyla oluşturulan farklı konfigürasyona sahip hedef zırhlar, balistik koruma performanslarını değerlendirmek amacıyla sayısal ortamda modellenmiştir. Analizlerin tamamı Ansys Workbench paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Sayısal modellemelerde, malzemeler belirli bir sıralama düzenine bağlı kalmaksızın modellenmiştir. Böylece her kombinasyonun NIJ 0101.06 balistik koruma standardına olan uygunluğu araştırılmıştır. Elde edilen simülasyon verileri doğrultusunda, deneysel testlerde kullanılmak üzere 10 adet farklı konfigürasyona sahip balistik zırh geliştirilmiştir. Deneysel testlerde 7,62x51 mm FMJ M80, 7,62x51 mm AP (zırh delici) ve 5,56x45 mm SS109 olmak üzere 3 farklı mühimmat tipi kullanılmıştır. Deney sonuçları ile sayısal analizler arasında yüksek düzeyde benzerlik olduğu görülmüştür. Özellikle arka yüzey deformasyonu, hasar geometrisi ve enerji soğurma kapasitesi bakımından güçlü bir örtüşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Armor systems constitute an essential component in safeguarding the well-being of both military and civilian individuals, serving as foundational elements of contemporary defense technologies. The limitations inherent in traditional armor materials, particularly when confronted with the progression of ammunition technologies and elevated impact energies, necessitate the advancement of multi-layered and high-performance composite armor systems. In this dissertation, composite armor targets were meticulously designed utilizing materials exhibiting diverse mechanical properties, including Ti6Al4V titanium alloy, Line-x XS-100 polyurea coating, aluminum honeycomb, and ultra-high molecular weight polyethylene (uhmwpe) fabric. Various configurations of target armors, constructed with distinct placement sequences, were systematically modeled within a numerical framework to assess their ballistic protection efficacy. All analytical procedures were conducted utilizing the Ansys Workbench software package. Within the context of the numerical modeling, the materials were represented in an arbitrary sequence. Consequently, the compliance of each combination with the NIJ 0101.06 ballistic protection standard was thoroughly examined. Based on the simulation data procured, ten distinct configurations of ballistic armor were formulated for implementation in experimental evaluations. Three different types of ammunition, specifically 7.62x51 mm FMJ M80, 7.62x51 mm AP (armor-piercing), and 5.56x45 mm SS109, were employed in the experimental assessments. It was noted that the test outcomes exhibited a considerable degree of congruence with the numerical analyses. Notably, a significant correlation was identified concerning rear surface deformation, damage morphology, and energy absorption capabilities.