Yoksulluk ve sosyal yardım ilişkisi: Ankara Mamak ilçesinde ampirik bir araştırma
Poverty and social assistance relationship empirical study in Mamak district of Ankara province
- Tez No: 98544
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, yoksul ve muhtaç olduğu kabul edilen ve sosyal yardım programı ve kurumlarından yararlanan bireylerin; genel özelliklerini, yaşam koşullarına ilişkin özelliklerini ve sosyal yardım aldıkları program ve yoksulluklarına ilişkin değerlendirmelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu sayede yoksulların genel özelliklerinin yanı sıra, sosyal yardımların yeterliliğinin değerlendirilmesi ve yardım alma sürecinde karşılaşılan sorunların ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ayrıca sosyal yardım programlarının uygulamalarına ilişkin farklılıkların ortaya konulması da amaçlanmaktadır. Bu çalışma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Ankara'da Mamak İlçesi'nde oturan ve sosyal yardım programına kayıtlı, basit rastgele örnekleme ve tabakalı rastgele örnekleme metotlarıyla seçilen 216 yoksul bireye ulaşılmıştır. Yoksul bireylerin daha önceden belirlenen adreslerine gidilerek, yüzyüze görüşme tekniğiyle gerekli bilgiler toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen önemli sonuçlar aşağıda verilmiştir. Yoksul bireylerin eğitim düzeyleri oldukça düşüktür. Yardıma başvuran bireylerin yarıdan çoğu kadındır. Yoksul bireylerin yaş ortalaması 52.4'tür. Ortalama hanehalkı sayısı 3.68'dir. Gecekonduda oturanların oranı % 90.3 'tür. Yoksul bireylerin evlerine ilişkin fiziki şartlar standartların altındadır. Ev eşyalarının çoğu eksik, olanları ise eskidir. Yoksul bireylerin % 20.8'inin sosyal güvencesi vardır. % 84.7'si ise bir işte çalışmamaktadır. % 57.7'sinin sosyal yardımdan başka gelir kaynağı yoktur. Yoksul bireylerin % 44.9'unun hanehalkı geliri asgari ücretin altındadır. Yoksulluklarının nedeni konusunda, en çok hayat pahalılığı, işsizlik, eğitimsizliği ifade etmişlerdir. Yoksulluğa bağlı ortaya çıkan ve en çok ifade edilen sorun yeterli yiyecek alamamadır. Ekonomik durumlarını başkalarına göre daha düşük görenler % 53.7'lik orana sahiptir. Yoksul'u daha çok geçinemeyen, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan birey olarak tanımlamışlardır.Sosyal yardım için başvurmalarında en çok komşu ve arkadaş çevresinin etkisi olmuştur. Bireylerin çoğu daha öncede yardım almıştır. Şu an kayıtlı olduğu yardım sisteminden elde ettiği gelir, yoksul bireylerin % 94.4'ünce yeterli görülmemektedir. Yoksul bireylerin tamamına yakını, sosyal yardımların temel ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olmasını istemektedir. Elde ettikleri geliri en çok beslenme ve fatura ödemelerinde kullanmaktadırlar: Sosyal yardımların nitelik ve nicelik yönünden iyileştirilmesini isteyen yoksulların oranı oldukça yüksektir. Yardım alma sürecinde karşılaşılan en büyük sorunlar yardım miktarının yetersizliği, uzun süre bekleme ve gerekli işlemlerin çokluğudur. Genel olarak, her üç sosyal yardım programının sosyal yardım uygulamaları arasında, her açıdan belirli farklılıklar bulunmaktadır. Her üç sosyal yardım programından faydalanan bireyler de, yardım alma sürecinde bazı sorunlarla karşılaştığım ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The objective of this research is to study the characteristics as“poor”and\ or“needy”as well as to assess the public assistance programme they are covered with and the reasons for their poverty. This will help to understand the characteristics of benifischeries; to asses sufficiency of the amount of the social assistance and to identify the problems related to the process of social assistance implementation. In addition it is also aimed to detect the differences of implementation of the different programmes of social assistance. It is a descriptive study. The population of the study is constituted by 216 adults from the inhabitants of the Mamak District of Ankara Province who are registered to one of public assistance programme selected through random sampling. Face to face interview techniques has been used through a questionarie designed by the researcher for collection of data. The important findings of the research are as follows; Educational level of the subjects are low. More than half of the subjects getting assistance are female. The avarage age of the subjects is 52.4. Avarage number of household is 3.68. 90.3 % of the research population is living in slumish areas. Physical conditions of the houses are below standart. The houses are poorly furnished. 20.8 % of the research population is covered by a social security system. 84.7 % of the population is unemployed. 57.7 % of the population has other income. Household income of the 44.9 % of the population is below the minimum wages. The majority of the population has expressed that most important reasons for their poverty are high living standarts, unemployment and lack of education. The most important problem caused by poverty is indicated to be under naurishment. 53.7 % of the populations indicate that their income is lower compared others. They defined poverty in general as inability to meet their basic needs. Majority of the populations have learned about the existence of the assistance system from their neighbours and friends. Majority of theVII populations were getting help from other resources before they registered to public assistance system. 94.4 % of the population things that the amount of the assistance is not sufficient. Almost all of the population demands the amount of the assistance should be to meet their basic needs. They spend most of their income for food and maintanance ( water supply, electricity, telephone, rent ). The difficulties they face wtih in the process of getting assistance, insufficiency of the amount of the social assistance, long time waiting and unnecessery red tape. In general there are significant differences in the implementation of the three different social assistance programmes.The benifischeries of the three social assistance programmes have expresse facing with problems.