Boya endüstrisinde dijital dönüşüm ve dijital olgunluk: KOBİ örnek olay incelemesi
Digital transformation and digital maturity in the paint industry: SME case study
- Tez No: 985445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVHİBE AY TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma günümüz teknolojik gelişmeleri paralelinde işletmelere önemli bir rekabet avantajı sağlayan dijital dönüşüme odaklanarak işletmelerin dijital dönüşümdeki konumlarını nasıl tespit edebilecekleri konusuna dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Bunun için kapsamlı bir literatür araştırması ile dijital dönüşümün kavramsal çerçevesi ortaya konulmuş, bir örnek olay incelemesi ile işletmelerin dijital dönüşüme yönelik uygulamadaki durumunun yani dijital olgunluk seviyesinin nasıl tespit edileceğinin kavranması istenmiştir. Dijital olgunluk seviyesinin belirlenmesine yönelik olarak literatürde çalışma sayısının az olması nedeniyle çalışmanın önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir. Çalışma bu yönüyle işletmelerin dijital dönüşüm sürecinde karşılaştıkları engeller ile bu zorlukların nasıl aşılacağına ilişkin değerlendirme yapabilmesi için önemli bir örnek olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on digital transformation, which provides businesses with a significant competitive advantage in line with today's technological advancements, and aims to highlight how businesses can determine their position in the digital transformation landscape. A comprehensive literature review explores the conceptual framework of digital transformation, and a case study explores how businesses implement digital transformation and how to determine their level of digital maturity. Given the limited number of similar studies in the literature on determining digital maturity, this study is believed to make a significant contribution. In this respect, the study can serve as a valuable example for businesses to assess the obstacles they face during the digital transformation process and how to overcome these challenges.