Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin Türk siyasetine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An examination of the opinions of foreign students studying in Turkey regarding Turkish politics
  1. Tez No: 985477
  2. Yazar: MOHAMMAD ABED MUDASIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin siyasal sistem algılarını, siyasal tutumlarını ve siyasal okuryazarlık düzeylerinin incelemesi amaçlanmıştır. Nicel desende yürütülen çalışmada 407 uluslararası öğrenciden anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada siyasal kültür, siyasal sistem ve siyasal okuryazarlık değişkenlerinin siyasal tutum üzerindeki etkileri değerlendirilmiş; uluslararası öğrencilerin siyaseti takip ettikleri mecralar, siyasal aktörleri izleme biçimleri ve Türkiye'de bulunma sürelerinin siyasal farkındalıkla ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, uluslararası öğrencilerin Türkiye'deki siyasal sistemi genel olarak olumlu değerlendirdiklerini ve siyaseti toplumsal yaşamın işleyişinde temel bir unsur olarak gördüklerini göstermektedir. Siyasal kültür düzeyi arttıkça siyasal tutumların daha demokratik, katılımcı ve rasyonel bir çerçevede biçimlendiği anlaşılmaktadır. Siyasal okuryazarlık becerisi yüksek öğrenciler, siyasal olayları daha eleştirel yorumlamakta ve karar süreçlerini daha bilinçli biçimde değerlendirmektedir. Ayrıca, siyasal bilgiyi dijital mecralardan edinen öğrencilerin farkındalık düzeyleri, geleneksel kaynakları kullananlara göre daha yüksektir. Türkiye'de daha uzun süre yaşayan öğrencilerde siyasal sisteme yönelik güvenin ve siyasal katılım isteğinin anlamlı biçimde arttığı gözlemlenmiştir. Bulgular, siyasal farkındalığın yalnızca bilgiye erişimle değil, kültürel deneyim ve sosyal etkileşim yoluyla geliştiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the perceptions of the political system, political attitudes, and levels of political literacy among international students studying in Türkiye. Conducted within a quantitative research design, data were collected from 407 international students through a questionnaire. The study evaluated the effects of political culture, political system, and political literacy variables on political attitudes, while also examining the relationship between international students' sources of political information, their engagement with political actors, and the duration of their stay in Türkiye. The findings indicate that international students generally evaluate Türkiye's political system positively and perceive politics as a fundamental component of social functioning. As the level of political culture increases, political attitudes tend to develop within a more democratic, participatory, and rational framework. Students with higher levels of political literacy interpret political events more critically and assess decision-making processes more consciously. Moreover, students who obtain political information through digital media demonstrate higher levels of awareness compared to those relying on traditional sources. It was also observed that students who have resided in Türkiye for a longer period exhibit greater confidence in the political system and a stronger inclination toward political participation. The results reveal that political awareness develops not merely through access to information but also through cultural experience and social interaction.