Pediatrik kanser hastalarında klorheksidinli örtü içeren bakım paketinin port kateterle ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of a care bundle approach with chlorhexidine-impregnated dressing on port catheter-associated bloodstream infections in pediatric cancer patients: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 985498
  2. Yazar: NAZMİ KANAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları (SVKİ-KDE), en önemli ve en yaygın hastane kaynaklı enfeksiyonlar arasındadır. Bu araştırma pediatrik kanser hastalarında klorheksidinli örtü içeren bakım paketi yaklaşımının santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarına etkisini incelemek amacıyla 01.05.2024-15.05.2025 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği ile Kemik İliği ve Transplantasyon (KİT) Ünitesinde randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 21'i çalışma grubunda, 21'i kontrol grubunda olmak üzere 42 kanser tanısı almış çocuk oluşturmuştur. Araştırmaya başlamadan önce Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniğinde ve KİT Ünitesinde görev yapan hemşirelere SVKİ-KDE'lerin önlenmesine yönelik bakım paketi ve oluşturulan kontrol listeleri hakkında eğitim verilmiştir. Kontrol grubu hastalarına standart bakım paketi (şeffaf kateter örtüsü (3M™ Tegaderm™ I.V.), iğnesiz girişim aparatı, alkol swab mendil (3M™), BD PosiFlush™ SP tek kullanımlık hazır doldurulmuş enjektörler, klorheksidinli antiseptik sıvı sabun ve kateter kontrol listeleri) uygulanırken, çalışma grubu hastalarına, kontol grubundan farklı olarak klorheksidinli şeffaf kateter örtüsü (CHG şeffaf kateter örtüsü (3M™ Tegaderm™ I.V.) kullanılmıştır. İki grup arasındaki tek farklılık klorheksidinli transparan kateter örtüsünün kullanılmasıdır. Çalışma ve kontrol gruplarının yaş, cinsiyet, tanı, ünite, kateter tipi, relaps durumu, hastanede kalış süresi ve çalışma öncesi SVKİ-KDE gelişme durumu açısından homojen olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Çalışma grubu hastaları toplam 1389 kateter günü, kontrol grubu hastaları ise 1321 kateter günü takip edilmiştir. Çalışma grubunda 3 hastada 5 SVKİ-KDE epizodu görülmüşken, kontrol grubunda 7 hastada 7 SVKİ-KDE epizodu görülmüştür. 1000 kateter günü için SVKİ-KDE oranı çalışma grubunda 5 epizoda göre 3.59 iken kontrol grubunda 5.29 olarak saptanmıştır. Çalışma grubundaki hastaların %14'ünde, kontrol grubundaki hastaların %33'ünde kateter enfeksiyonu gelişmiştir Klorheksidinli şeffaf kateter örtüsünü içeren bakım paketi yaklaşımı, standart bakım paketine kıyasla SVKİ-KDE oranlarını azaltmada daha etkili bulunmuştur. Bu araştırma pediatrik kanser hastalarında bakım paketi uygulanmasının SVKİ-KDE'nin önlenmesine önemli katkı sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Central venous catheter-associated bloodstream infections (CLABSIs) are among the most important and common hospital-acquired infections. This study was conducted as a randomized controlled trial between May 1, 2024, and May 15, 2025, at the Afyonkarahisar Health Sciences University Health Practice and Research Center, Pediatric Hematology and Oncology Clinic, and Bone Marrow Transplantation (BMT) Unit, to examine the effect of a care bundle approach including a chlorhexidine-impregnated dressing on central venous catheter-associated bloodstream infections in pediatric cancer patients. The study sample consisted of 42 children diagnosed with cancer, with 21 assigned to the intervention group and 21 to the control group. Before initiating the study, nurses working in the Pediatric Hematology and Oncology Clinic and the BMT Unit received training on the prevention of CLABSIs, the components of the care bundle, and the use of the developed checklists. In the control group, the standard care bundle was applied, including a transparent catheter dressing (3M™ Tegaderm™ I.V.), a needle-free access connector, alcohol swabs (3M™), BD PosiFlush™ SP prefilled single-use syringes, chlorhexidine-based antiseptic liquid soap, and catheter care checklists. In the intervention group, the same care bundle was implemented, except that a chlorhexidine-impregnated transparent catheter dressing (CHG dressing, 3M™ Tegaderm™ I.V.) was used instead of the standard transparent dressing. The only difference between the two groups was the use of the chlorhexidine-impregnated transparent catheter dressing. The intervention and control groups were found to be homogeneous in terms of age, sex, diagnosis, unit, catheter type, relapse status, length of hospital stay, and pre-study CLABSI history (p>0.05). Patients in the intervention group were followed for a total of 1,389 catheter days, while those in the control group were followed for 1,321 catheter days. In the intervention group, 5 CLABSI episodes occurred in 3 patients, whereas in the control group, 7 CLABSI episodes were observed in 7 patients. The CLABSI rate per 1,000 catheter days was 3.59 in the intervention group (based on 5 episodes) and 5.29 in the control group. Catheter infections developed in 14% of the patients in the intervention group and 33% of the patients in the control group. The care bundle approach that included a chlorhexidine-impregnated transparent catheter dressing was found to be more effective in reducing CLABSI rates compared with the standard care bundle. This study demonstrated that implementing care bundles in pediatric cancer patients could make a significant contribution to the prevention of CLABSIs.