Genç erkeklerde FTO (rs9939609) gen varyantlarının anaerobik performans ve vücut kompozisyonuna yönelik etkilerinin analizi
Analysis of the effects of FTO (rs9939609) gene variants on anaerobic performance and body composition in young men
- Tez No: 985499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Genetik, Sports, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Genetik faktörler, sportif performansı etkileyen enerji metabolizması, iştah kontrolü, yağ dağılımı, vücut kompozisyonu ve antrenmana adaptasyon gibi biyolojik süreçlerde rol oynamaktadır. Bu bağlamda Fat Mass and Obesity-Associated (FTO) geni, yalnızca obeziteyle değil, aynı zamanda fiziksel performans parametreleriyle ilişkisi nedeniyle de dikkat çekmektedir. Özellikle rs9939609 polimorfizmi spor bilimlerinde sıkça araştırılmaktadır. Bu çalışmada, FTO rs9939609 gen varyantının düzenli fiziksel aktivite yapan genç erkek bireylerde anaerobik/aerobik performans ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmaya 18-22 yaş aralığında 62 sağlıklı erkek katılmış, ağız içi epitel örneklerinden elde edilen DNA ile genotipleme yapılmıştır. Performans ölçümleri için Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 2 (Yo-Yo IR2) ve 30 metre sürat testi uygulanmış, ayrıca vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanarak genotip-performans ilişkilerinde düzenleyici rolü değerlendirilmiştir. Bulgular, FTO rs9939609 genotipleri (TT, AT, AA) arasında Yo-Yo IR2 ve 30 metre sürat testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığını göstermiştir. VKİ değerleri de benzer düzeyde seyretmiş, moderasyon analizinde anlamlı bir aracı rol saptanmamıştır. A aleli taşıyıcılarında VKİ'nin daha yüksek olma eğilimi görülse de bu durum performansa yansımamıştır. Sonuç olarak, sportif performansın yalnızca genetik faktörlerle açıklanamayacağı; çevresel koşullar, yaşam tarzı ve antrenman geçmişinin de belirleyici olduğu görülmüştür. FTO rs9939609 varyantının olası metabolik dezavantajlarının düzenli fiziksel aktivite ile dengelenebileceği düşünülmektedir. Daha geniş örneklemlerle yapılacak çalışmalar, FTO gen varyantlarının performans üzerindeki etkilerini daha kapsamlı şekilde ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Genetic factors play a role in biological processes influencing sports performance, such as energy metabolism, appetite regulation, fat distribution, body composition, and adaptation to training. In this context, the Fat Mass and Obesity-Associated (FTO) gene has attracted attention not only for its association with obesity but also for its potential relationship with physical performance parameters. Among its variants, the rs9939609 polymorphism has been frequently investigated in sports science. This study aimed to examine the effects of the FTO rs9939609 gene variant on anaerobic/aerobic performance and body composition in young men engaged in regular physical activity. The study included 62 healthy males aged 18-22 years. DNA samples obtained from buccal epithelial cells were analyzed for genotyping. Performance assessments were conducted using the Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 2 (Yo-Yo IR2) and a 30-meter sprint test, while body mass index (BMI) was calculated to evaluate its potential moderating role in genotype–performance associations. The findings indicated no statistically significant differences among FTO rs9939609 genotypes (TT, AT, AA) in Yo-Yo IR2 or 30-meter sprint performance. Similarly, BMI values were comparable across groups, and no significant moderating effect of BMI was observed. Although carriers of the A allele showed a tendency toward higher BMI, this did not translate into differences in physical performance outcomes. In conclusion, sports performance cannot be explained solely by genetic predisposition; environmental factors, lifestyle, and training history also play a critical role. The potential metabolic disadvantages associated with the FTO rs9939609 variant may be balanced through regular physical activity. Future research with larger and more diverse samples is needed to clarify the effects of FTO gene variants on sports performance.