İdiyopatik epiretinal membran cerrahisi uygulanan olguların anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anatomical and functional outcomes of cases undergoing idiopathic epiretinal membrane surgery
  1. Tez No: 985497
  2. Yazar: EMRE CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
İdiyopatik epiretinal membran (iERM), retina yüzeyinde proliferatif hücresel aktivite sonucu oluşan ve maküla bölgesinde yapısal bozulma ile görme keskinliğinde azalmaya yol açan bir patolojidir. Günümüzde iERM tedavisinde vitrektomi, anatomik bütünlüğün yeniden sağlanması ve fonksiyonel iyileşmenin desteklenmesi açısından en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, iERM nedeniyle vitrektomi uygulanan olguların anatomik ve fonksiyonel sonuçlarını incelemek, farklı evrelerde cerrahinin etkinliğini değerlendirmek ve preoperatif parametrelerin postoperatif görme sonuçları ile ilişkisini ortaya koymaktır. Retrospektif tasarımdaki çalışmaya, Ocak 2014 ile Ocak 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Retina Birimi'nde iERM nedeniyle vitroretinal cerrahi uygulanan 117 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 3. ay, 6. ay, 12. ay en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve santral maküla kalınlığı (SMK) ölçümleri optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirildi. Olgular, Govetto evrelemesine göre sınıflandırıldı ve evre bazlı analizler gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %59,8'i erkek, %40,2'si kadın idi. Yaş ortalaması 67,5±8,2 yıl olarak bulundu. Postoperatif 3. ay, 6. ay, 12. ayda tüm hastalarda EİDGK'de anlamlı iyileşme saptandı (p<0,05). Evre 4 hastaların postoperatif 3. ay, 6. ay, 12. Ay EİDGK değerleri Evre 1-2 ve 3 hastalara göre daha kötü bulundu (p<0,05). Postoperatif 3. ay, 6. ay, 12. ayda tüm hastalarda SMK'de anlamlı iyileşme saptandı (p<0,05). Evre 4 hastaların postoperatif 3. ay, 6. ay, 12. ay SMK değerleri Evre 1-2 ve 3 hastalara göre daha kötü bulundu (p<0,05). Preoperatif EİDGK ile postoperatif 3. ay, 6. ay ve 12. ay EİDGK arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). Preoperatif SMK ile postoperatif 3. ay, 6. ay ve 12. ay EİDGK arasında negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). Vitrektomi, iERM olgularında hem anatomik hem fonksiyonel iyileşme sağlamaktadır; ancak ileri evre hastalarda cerrahinin etkisi sınırlı kalabilmektedir. Preoperatif EİDGK, SMK ve ERM evresi, postoperatif görsel ve anatomik sonuçları etkileyen önemli prediktörlerdir. Klinik olarak, iERM cerrahisinin erken dönemde planlanması ve preoperatif anatomik parametrelerin değerlendirilmesi önerilmektedir. Gelecekteki çalışmalarda, farklı OKT parametreleri ve cerrahi tekniklerin karşılaştırılması ile cerrahi sonuçların optimize edilmesine yönelik daha kapsamlı verilerin elde edilmesi hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
İdiopathic epiretinal membrane (iERM) is a pathology characterized by proliferative cellular activity on the retinal surface, leading to structural distortion in the macular region and decreased visual acuity. Today, vitrectomy is considered the most effective treatment method for iERM, as it restores anatomical integrity and supports functional improvement. The aim of this study was to evaluate the anatomical and functional outcomes of patients who underwent vitrectomy for iERM, to assess the efficacy of surgery across different stages, and to determine the relationship between preoperative parameters and postoperative visual outcomes. This retrospective study included 117 patients who underwent vitreoretinal surgery for iERM at the Retina Unit of Mersin University Faculty of Medicine between January 2014 and January 2024. Demographic and clinical data were recorded. Preoperative and postoperative 3rd-, 6th-, and 12th-month best-corrected visual acuity (BCVA) and central macular thickness (CMT) measurements were evaluated using optical coherence tomography (OCT). Cases were classified according to the Govetto staging system, and stage-based analyses were performed. Of the included patients, 59.8% were male and 40.2% were female, with a mean age of 67.5 ± 8.2 years. All patients showed a significant improvement in BCVA at postoperative months 3, 6, and 12 (p<0.05). BCVA values of stage 4 patients at postoperative months 3, 6, and 12 were significantly worse compared with those of stage 1–2 and stage 3 patients (p<0.05). A significant improvement in CMT was also observed in all patients at postoperative months 3, 6, and 12 (p<0.05). CMT values of stage 4 patients at postoperative months 3, 6, and 12 were significantly worse than those of stage 1–2 and stage 3 patients (p<0.05). A moderate positive correlation was found between preoperative BCVA and postoperative 3rd-, 6th-, and 12th-month BCVA (p<0.05). A weak negative correlation was detected between preoperative CMT and postoperative 3rd-, 6th-, and 12th-month BCVA (p<0.05). Vitrectomy provides both anatomical and functional improvement in iERM cases; however, the effect of surgery may be limited in advanced stages. Preoperative BCVA, CMT, and ERM stage are important predictors of postoperative visual and anatomical outcomes. Clinically, early surgical intervention and thorough preoperative anatomical assessment are recommended. Future studies should aim to obtain more comprehensive data by comparing different OCT parameters and surgical techniques to optimize surgical outcomes.