Toxoplasmosis ön tanılı hastalarda toxoplasma gondii antikorlarının sabin-feldman dye testi ve elısa testleri ile IgG ve IgM antikorları seroprevalansının araştırılması ve T. gondii IgG avidite test sonuçlarının değerlendirilmesi
Investigation of seroprevalancy of toxoplasma gondii antibodies with sabin-feldman dye test, elisa IgG and IgM antibody tests and evaluation of T. gondii IgG avidity test results in patients with suspected toxoplasmosis
  1. Tez No: 715087
  2. Yazar: BURCU ASLANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERPİL NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Parazitoloji Referans Laboratuvarı'na Ocak 2019– Aralık 2020 yılları arasında Türkiye'nin birçok farklı bölgesinden kabul edilen toplam 1160 toxoplasmosis şüpheli hasta örneği üzerinde çalışılmıştır. Bu örneklerden, 589 hastaya anti-Toxoplasma gondii antikorlarını araştırmak için Sabin-Feldman Dye Testi yapılmış ve 478 hastada da ELISA ile T. gondii IgG ve IgM antikorları çalışılmıştır. Anti-Toxo-IgG pozitif tespit edilen 93 vakaya EIA-IgG avidite değerlendirilmesi yapılmıştır. İki yıllık süre içinde laboratuvara gönderilen toplam 1160 hastaya ait kan örneğinde yapılan serolojik çalışmalar sonucunda T. gondii seropozitifliğinin SFDT için %59,1 ve ELISA anti-T. gondii IgG/IgM testlerinde %46 olduğu görülmüş ve hastalığın yüksek endemik olduğu sonucuna varılmıştır. IgG antikoru pozitif olan 93 hastada, düşük aviditede (%50) %71 olgu bulunmuştur. Düşük avidite değerleri bize akut enfeksiyon şüphesini doğururken, yüksek avidite sonuçları geçirilmiş enfeksiyona ışık tutmaktadır. Sınır avidite sonuçları, yalnız olarak değerlendirildiğinde yanlış sonuçlara yönlendirmektedir. Bununla beraber T. gondii enfeksiyonu esnasında IgM pozitifliğinin ve düşük avidite değerlerinin uzun süre devam edebilmesi, akut toxoplasmosisin ekarte edilebilmesini güçleştiği için serolojik olarak toxo-IgM ve toxo-IgG beraber yorumlandıktan sonra aviditenin değerlendirilmesi güvenilir tanı bakımından önemlidir. SFDT çalışılan 589 hastanın 348'i pozitif bulunmuştur ve bu pozitif oranın %60,6'sı kadın %39,4'ü erkektir. ELISA anti-toxo-IgG ve IgM çalışılan 478 hastadaki 218 pozitif hasta sayısının ise %55'i kadın, %45'i erkek bulunmuştur. Her üç test sonuçlarına göre istatiksel risk değerlendirilmesi yapılmış ve kadınların T. gondii'ye yakalanma oranının erkeklere oranla yüksek olduğu bulunmuştur. Toxoplasma seroprevalansının yaş grupları ile arasında sıklıkla bir ilişki vardır ve toxoplasmosis enfeksiyonuyla karşılaşma olasılığı hayat boyu devam eder. SFDT için en yüksek seropozitiflik 0-1 yaş grubunda (%51,1), anti-T. gondii IgG (%58,1) ve IgM (%15) için en yüksek seropozitiflik 15-45 yaş grubunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 1160 serum specimens, sent to the National Reference Parasitology Laboratory of Turkey General Directorate of Public Health from various regions between January 2019 and December 2020 with suspicion of toxoplasmosis, were studied. From the total of 1160 patients, 589 were examined with the Sabin Feldman Dye Test and the serum of 478 patients were investigated for toxo-EIA IgG and IgM to search for T. gondii antibodies. IgG avidity analysis was performed on 93 IgG positive cases by ELISA. As a result of serological studies conducted on a total of 1160 specimens from patients over a two year period, it was found that the T. gondii seropositivity was 59.1 % for SFDT and 46% for ELISA anti-T. gondii IgG / IgM tests which indicate that the disease is highly endemic. In 93 IgG antibody positive patients, low avidity value (50%). Although low avidity values indicate a suspicion of acute infection, high avidity values could provide reliable information about previous infection. The intermediate avidity values may lead to wrong results when evaluated individually. Additionally it was concluded that the evaluation of avidity results along with serological IgM and IgG for toxoplasmosis is important to rule out acute toxoplasmosis because of the difficulty caused by the persistence of IgM positivity and low avidity values for many months. 348 of the 589 patients in whom SFDT were studied were found to be positive and 60.6% of this positive rate was found to be female and 39.4% male. From 218 positive patients of 478 patients in whom ELISA anti-toxo IgG and IgM were studied there were found to be 55% female and 45% were male. According to the statistical risk assessment results of all three tests, it was found that the rates of T. gondii in women was higher than in men. The significiant relationship between seroprevalence and age group has been evaluated and it has been shown that the risk of exposure to toxoplasmosis infection exists throughout the patient's life. The highest seropositivity for SFDT was seen in the 0-1 age group (51.1%), and the highest seropositivity for anti-toxoplasma IgG (58.1%)/IgM (15%) was seen in the 15-45 age group.