Türkiye şap virüsü serotiplerinin hızlı ve güvenilir teşhisi için ilmek aracılı izotermal amplifikasyon (loop-mediated isothermal amplification-LAMP) yöntemi geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of loop-mediated isothermal amplification (LAMP) method for rapid and reliable diagnosis of foot and mouth virus serotypes in Türkiye
- Tez No: 985505
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Şap Hastalığı çift tırnaklı hayvanların, akut seyirli, yüksek ekonomik kayba sebebiyet veren viral bir hastalığıdır. Şap virüsünün yedi serotipi vardır ve ülkemizde A, O, Asia1 tipleri görülmektedir. Ancak 2015 yılından beri Asia1, 2018 yılından beri A serotipi tespit edilememiştir. Şap hastalığı ile mücadele tüm dünyada büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde mevcut kontrol ve mücadelede itlaf olmadığından, hastalığın erken teşhisi ile karantina önlemlerinin hızla alınması, hayvan hareketi kısıtlamaları ve aşılama önemli unsurlardandır. İdeal bir teşhis yöntemi spesifik, duyarlı, hızlı ve ekonomik olmalıdır. Moleküler teşhis yöntemleri, in-vitro virüs izolasyonuna ve serolojik testlere göre daha hızlı sonuç veren testlerdir. Moleküler teşhis yöntemlerinden en bilineni polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) cihazlarının maliyetleri laboratuvarları ekonomik yönden zorlamaktadır. Sahada veya düşük bütçeli laboratuvarlarda, uygun maliyetli ekipmanlar ile hızlı, spesifik ve duyarlı bir teşhis yöntemi geliştirmek amacı ile 2000'li yıllarda nükleik asit amplifikasyonuna dayalı İlmek Aracılı Izotermal Amplifikasyon (LAMP) yöntemi geliştirilmiş ve birçok viral hastalık teşhisinde çalışmalar yapılmıştır. LAMP yöntemi basit çalışma prensibi ile ısı değişimlerine ihtiyaç olmadığından, cihazların diğer moleküler teşhis cihazlarına (PCR vb.) göre daha ekonomiktir ve cihaz yokluğunda ise sabit ısıya ayarlanabilen bir ısı bloğu veya su banyosu ile amplifiye ürünler oluşturmak mümkündür. Sonuç değerlendirme aşamasında floresan boyalar veya turbidimetre cihazlarının yanı sıra basit end-point sistemleri de kullanılabilir. Diğer moleküler teşhis yöntemleri ile kıyaslandığında kullanımı kolay ve ulaşılabilir olması ve yapılan bazı çalışmalarda hassasiyetin konvansiyonel PCR'dan 1000 kat daha hassas olduğu tartışması bu teşhis yönteminin ülkemiz suşlarını tespit edebilmesi için geliştirilmesi ve konvansiyonel ve real-time PCR yöntemleri ile karşılaştırılmasına temel hazırlamıştır. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile PCR mastermikslerin ve cihazların iyileşmesine rağmen 35-40 sikluslu bir PCR testi en az 1.5-2 saat sürmekte iken LAMP ile bu süre 30-60 dakika arasındadır. Bu çalışmada, arşiv örnekleri ile LAMP teşhisi optimize ve valide edilerek serotiplerin tayini yapılacaktır ve sonuçlar konvensiyonel PCR ve rt-RT-qPCR ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Foot and mouth disease is the disease of ungulate animals with and acute course and high economic loss. There are seven different serotypes of the foot-and-mouth disease virus and the serotypes of A,O and Asia 1 are seen in Turkey. However, serotype Asia 1 has not been detected since 2015 and serotype A since 2018 January. The fight against foot and mouth disease is of great importance all over the world. Since culling is not yet included in the current control and intervention programs in our country, early diagnosis of the disease and quarantine measures are taken quickly. Animal movement restrictions and vaccination are the main elements in effective intervention and control. An ideal diagnostic method should be specific, sensitive, rapid and economical. Molecular diagnostic methods are tests that give faster results than in-vitro virus isolation and serological tests. Even the cost of the most well-known molecular diagnostic method, polymerase chain reaction (PCR) challenges laboratories economically. Loop-mediated Isothermal Amplification (LAMP) method based on nucleic acid amplification was developed in the 2000s in order to develop a fast, specific and sensitive diagnostic method with cost-effective equipment in the field or in low-budget laboratories, and studies were carried out in the diagnosis of many viral diseases. Since the LAMP method, with its simple working principle, does not require heat exchanges, it ensures that the devices are more economical than other molecular diagnostic devices (PCR, etc.), and in the absence of the device, it is possible to create amplified products with a heat block or water bath that can be adjusted to a constant temperature. Due to the nature of the reaction that occurs, simple end-point systems can be used in addition to fluorescent dyes or turbidimeter devices during the result evaluation phase. The fact that it is easer to use and more accessible compared to other molecular diagnostic methods, and the evaluation that the sensitivity is 1000 times higher than conventional PCR in some studies has laid the groundwork for the development of this diagnostic method to detect strains in our country and to compare it with conventional and real-time PCR methods. Despite the improvement of PCR mastermixes and devices with the recently developed technology, a PCR test with 35-40 cycles takes at least 1,5-2 hours, while this time is between 30-60 minutes with LAMP. In this study, serotypes will be determined by optimizing and validating LAMP diagnosis with archival samples and the results will be compared with conventional PCR and rt-RT-qPCR.