Balkan ülkelerinden eğitim-öğretim için gelen öğrencilerin (Batı Trakya örneği) sosyal yapıya uyumları
Students complying with the social structure, who come for education from Balkan states (İ.E. West Thrace)
  1. Tez No: 98553
  2. Yazar: MUSTAFA SOYUTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Batı Trakya bir coğrafi bölgenin adıdır, 1923 Lozan Barış Andlaşmasıyla Yunanistan'a bırakılmıştır. Bu anlaşma hükümlerine göre; bölgede yaşayan Türkler; Yunanistan vatandaşı ve resmi azınlık statüsündedir. Türk sosyo-kültürel yapısının özelliklerini taşıyan toplum, 150 bin civarındaki nüfusuyla varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Yunanistan devleti tarafından, Türklerin bölgeden göçünü ve asimilasyonunu amaçlayan politikalar, yaşamın her alanında anti-demokratik şekilde uygulanmaktır. Araştırmamızda Batı Trakya Türk toplumunun sosyo-kültürel yapısında önemli işleve sahip olan eğitim alanı üzerinde durulmuştur. Türkiye'de yüksek öğrenime devam eden gençlerin sosyo-demokrafik özellikleri, eğitim öğretim durumları, sosyal ilişkileri, karşılaştıkları sorunlar ve Türkiye'den beklentileri mevcut sosyal yapıya uyum açısından incelenmiştir. Araştırma sonucunda bu öğrencilerin orjinal sosyo-kültürel yapılarıyla, Türk kültür gruplarından birini teşkil ettikleri, mevcut sosyal yapıya uyum sağladıkları tespit edilmiştir. Yüksek öğrenim için Türkiye'ye gelmiş öğrencilerin bölgede Türk kültürünün“kültür çevresinin”oluşturulması ve geliştirilmesinde çok önemli bir fonksiyona sahip oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY West Thrace is a geographical region where was left to Greece by Reconciliation Pact in 1923. Under the subject Pact, the Turkish residences living there were considered as Greece citizens and in statue of legal minorities. The community which reflects the characteristics of Turkish socio- cultural structure, has continued its existence till the present with population of around 150 thousand. Policies aiming the migration and assimilation of the Turks are still applicable in an antidemocratic manner for all areas of the life by the State of Greece. In this research, education was examined which has a significant function on socio-cultural structure of Turkish society in West Thrace. Socio- democratic characteristics of the youths in higher education in Turkey, their educational statues, social relations, faced problems and their expectations from Turkey were evaluated in accordance with the conformity to existing social structure. As a result of this study it was cleared, that these students constituted one of the Turkish cultural groups with their original socio-cultural structures, and were conformed with existing social structures. It was also realized that the students who came to Turkey for higher education have a significant function to create and develop the“cultural environment”of Turkish culture at the region.IV İÇİNDEKİLER Sayfa TEŞEKKÜR ÖZET SUMMARY İÇİNDEKİLER iv TABLOLAR LİSTESİ vii 1. BÖLÜM 1.1 GİRİŞ 1 1.2 METODOLOJİ 3 1.2.1 ARAŞTIRMANIN AMACI VE ÖNEMİ 3 1.2.2 ARAŞTIRILACAK HİPOTEZLER 3 1.2.3 KULLANILAN YÖNTEM VE TEKNİKLER 4 1.2.3.1 ARAŞTIRMANIN ÖRNEKLEMİ VE ÖRNEKLEME SEÇİMİ 5 1.2.3.2 VERİ TOPLAMA TEKNİ?İ (ANKET UYGULAMASI) 6 1.2.3.3 VERİ DE?ERLENDİRME TEKNİ?İ 6 1.3. KAVRAMSAL ÇERÇEVE 7 1.3.1 SOSYAL YAPI 7 1.3.1.1. SOSYAL YAPI İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR 9 1.3.1.1.1 TOPLUM 9 1.3.1 1.3.1 1.2.1 1.3.1 1.3.1 1.3.1 1.3.1 1.3.1 1.3.1 1.2 TOPLULUK 9 1.3 GRUP 10 1.4 KURUM 11 1.5 KÜLTÜR 12 1.6 KÜLTÜRLE İLGİLİ KAVRAMLAR 14 1.7 SOSYO-KÜLTÜREL DE?İŞME... 15 1.8 KÜLTÜRLEŞME 17 1.9 BÜTÜNLEŞME 18 1.10 SOSYAL ÇÖZÜLME 22 1.11 SOSYAL YAPIYA UYUMDA E?İTİMİN 1.3.1. ETKİSİ 24