18. yüzyılın unutulmuş besteci-kemancı ustaları
Forgotten composer-violonist masters of the 18 th century
- Tez No: 98554
- Danışmanlar: VİCTOR PİKAİZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, 18. yüzyılda yaşamış, fakat önemleri itibariyle müzik tarihinin tüm dönemlerine damgasını vurmuş değerli sanatçıları hatırlama ve onlara bilimsel açıdan yaklaşma çabasıdır. Belki bu çalışmanın en zor ve yorucu tarafı, bu denli zenginlik ve örgünlük gösteren tarihin içinden, belli birkaç ismi bir kesit halinde alıp sade fakat çok yönlü biçimde anlatma uğraşı idi. Bunun yapılabilmesi için, çalışmaya temel olan 6 isim, 6 bağımsız bölümde anlatılmış, fakat aynı zamanda da bölümler arka arkaya okunduğunda akılda tarihin canlı ve akışkan bir bütünlükteki resminin kalmasına da çaba gösterilmiştir. Yaşantıların ve eserlerin, devrin koşullan içinde tüm canlılığı ve zenginliği ile resmedilebilmesi için, çalışmanın içinde yer alan her türlü isim, olay ve benzeri durumlar, ilgili bölümün sonundaki eklerde açıklanmıştır. Eklerde, doğum veya ölüm tarihi bilinmeyen sanatçılar için, parantez içinde soru işareti kullanılmıştır. Bazı sanatçıların doğum veya ölüm tarihleri, kaynaktan kaynağa değişiklik gösterebilmektedir. Çalışmada, Türkçede doğrudan doğruya uygun karşılığı olan yabancı terimler bu dilde kullanılmış, aksi sözkonusu olan durumlarda açıklamalara yer verilerek durum aydınlatılmıştır. Bölümlerin (sanatçıların) sıralamasında özellikli bir tutum izlenmemiştir. Bu sanatçıların her biri sırasıyla önce bireysel, sonra müziksel yaşantıları açısından anlatılmış ve bu çift yönlü yaşanüannın, önce kendi ülkeleri ve müziklerine, sonra da genel anlamda müzik sanatına olan etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study is an effort to remember and approach scientifically to the great artists of the 18th century, who have influenced the musical world not only of their age but also after them. The hardest and the most exhausting issue, probably, was to choose some of the names that have been lived during those colorful years and to analyse them individually seperating from their counterparts. For this purpose, six names were chosen and studied in six seperate sections which follows each other sequentially, allowing the reader to stay in a scene of six frames. All of the names, events and works were described in details at the end of that section. Question marks were used for the dates of birth and death of the artists which are not clear. Some of these dates, however, may be differed in different articles. Special names, some of the musical terms and phrases were not translated in respect to their original meanings but some of them were explained in the text or in deepnotes. The order of existence of thr artists and thus the sections are chosen randomly. All the artists, however, were initially discussed biographically then their musical lives were analysed with their influences to their own countries and music and then to the art of music.