Sosyolojik açıdan din kurumu
The Religious institution from the sociological perspective
  1. Tez No: 98555
  2. Yazar: HÜSEYİN TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
11 ÖZET Sosyolojik açıdan Din Kurumu üzerine yaptığımız bu doktora çalışmasında, daha çok Sosyoloji'nin iki ana bilim dalı ön planda tutulmuştur. Bunlar, Kurumlar Sosyolojisi ve Din Sosyolojisi'dir. Ancak yine de, her ikisinden önemli ölçüde yararlanmakla birlikte, kurum, kurumlar ve din kurumu özelliği esas alınmıştır. Bugüne kadar, konuyla ilgili yapılan çalışmalarda, Din Sosyolojisi açısından din üzerinde durulmuş; fakat bu da kurumlar bazında olmamıştır. Tezimizde din kurumu, sosyolojik açıdan ve genel olarak değerlendirilmiştir. Sosyolojinin temel konularından toplumsal yapı ile, kurum ve toplumsal kurumlardan sonra din kurumu üzerinde durulmuştur. Din ve Sosyoloji bağlamında inançlar, değerler sosyolojik açıdan ifade edilmeye çalışılmıştır. Bakış açısı teoloji, dinler tarihi başta olmak üzere, ilk insandan günümüze ve diğer ilgi alanlarını da kapsayan bir perspektifle, objektif olarak, özellikle geniş tutulmaya çalışılmıştır. En ince detayına varıncaya kadar, çok farklı kaynaklardan da yararlanılarak, din kurumu sosyolojik bir değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Dinin ve zaman içinde oluşan din kurumunun, yüzyıllardır ortaya çıkan dinî kurum ve kuruluşların, geçmişten günümüze insan ve toplum yaşamında büyük bir önemi olduğu görülmüştür. Dinin bilgi toplumunda, sanayileşmiş ve teknolojik zirveye ulaşmış bir dünya toplumunun 21. yüzyıla giriş basamağında toplumu hâlâ nasıl etkileyip yönlendirdiği ve sonsuza kadar da bunu sürdürebileceği gerçeği ortaya çıkmıştır. Din, toplumda aile, devlet, eğitim gibi temel ihtiyaçlardandır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This doctoral dissertation studies the sociology of Religious Institutions under the light of the disciplines of Sociology of Institutions and Sociology of Religion. Unlike the related previous studies that cover religion only from the perspective of Sociology of Religion, excluding the institutional foundations, this study, taking the institutional foundations as its basis, undertakes the religious intitutions both sociologically and generally. Religious institutions are dealt with after the analyses of the social structure, institutions and social institutions. Beliefs and social values in the context of religion and sociology are tried to be explained sociologically. The scope of this study covers a wide range of interests from the early human beings to modem man, under the objective light of theology and the history of religion. Thus, the religious institutions are brought under sociological evaluation with the possible minimum details found in different spheres of interest. Religion, religious institutions and the other ecclesiastical organizations formed in the course of time always had great importance in the life of the individual and thus of the society. In conclusion, the question of how the influence of religion, in an industrialized word living the apex of the technological revolution at the threshold of the 21st century, will affect the society is clarified. Religion is one of the fundamental needs of the society as family, state and education.