Terapi sosyolojisi: Toplumsal etkileşimler ve sosyal dinamikler
The sociology of therapy: Social interactions and social dynamics
  1. Tez No: 985600
  2. Yazar: ALİ EREN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜCEDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Psikoterapi, modern toplumların ruh sağlığı sorunlarına yönelik geliştirdiği profesyonel bir müdahale biçimi olup bireylerin psikolojik sıkıntılarını gidermeyi, duygusal işlevselliklerini artırmayı ve yaşam kalitelerini iyileştirmeyi hedefleyen sistematik bir süreçtir. Terapötik ilişki temelinde şekillenen bu pratik çeşitli kuramsal yaklaşımlar ve teknikler aracılığıyla bireylerin iç dünyalarını anlamlandırmalarına ve dönüştürmelerine olanak sağlar. Aynı zamanda psikoterapi; toplumsal yapıların, kültürel kodların ve ekonomik ilişkilerin kesiştiği karmaşık bir sosyal inşadır. Bu araştırma, psikoterapinin toplumsal ve kültürel dinamiklerle olan derin ilişkisini fenomenolojik bir perspektiften ele almaktadır. Yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yoluyla 16 psikoterapist ve 14 danışan olmak üzere toplam 30 katılımcıdan toplanan veriler, ekonomik koşulların, sosyal sınıf konumunun ve kültürel normların terapötik süreçler üzerindeki çok boyutlu etkilerini ortaya koymaktadır. Bulgular, düşük gelirli bireylerin terapiye erişimde karşılaştıkları maddi engellerin yalnızca hizmete ulaşma zorluğu yaratmadığını, terapötik ilişkinin niteliğini ve sürecin sürekliliğini de derinden etkilediğini göstermektedir. Araştırmanın özgün kuramsal katkısı“Terapötik Tabakalaşma Modeli”dir. Bu model, bireylerin sosyoekonomik konumlarına göre terapiye erişim, terapi deneyimi ve terapi sonuçları açısından sistematik biçimde farklılaştırıldığını üç boyutlu bir çerçevede kavramsallaştırmaktadır. Erişim tabakalaşması, bireylerin sosyoekonomik konumlarına göre terapötik hizmetlere ulaşma olanaklarının sistematik biçimde farklılaşmasını ifade etmektedir. Deneyim tabakalaşması, terapi sürecinin kalitesi, terapötik ilişkinin niteliği ve terapistlerin uzmanlık düzeyi gibi unsurlarda sınıfsal konuma bağlı varyasyonları tanımlamaktadır. Sonuç tabakalaşması ise terapötik müdahalelerin etkililiği ve sürdürülebilirliği açısından sosyal sınıf temelli farklılaşmaları işaret etmektedir. Bu üç boyutlu model, psikoterapi alanında eşitsizliklerin yeniden üretilme mekanizmalarını sistematik bir çerçevede anlaşılır kılmaktadır. Bulgular, terapötik uygulamaların sosyal bağlamını merkeze alan bir yaklaşımın, hem bireysel iyileşme süreçlerini güçlendirebileceğini hem de ruh sağlığı hizmetlerinde eşitliği artırabileceğini göstermektedir. Ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye biçimlerinin terapötik alanda nasıl mobilize edildiği ve dönüştürüldüğü, bu çerçeve üzerinden analiz edilmektedir. Psikoterapinin sosyal, ekonomik ve kültürel dinamiklerden bağımsız bir teknik müdahale olarak ele alınması, bireylerin deneyimlerinin toplumsal güçlerle olan karmaşık etkileşimini göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Sosyolojik bir bakış açısıyla zenginleştirilmiş psikoterapi anlayışı, mikro düzeydeki bireysel deneyimler ile makro düzeydeki yapısal güçler arasındaki bağlantıları görünür kılmakta ve daha kapsayıcı, eşitlikçi ve bağlama duyarlı terapötik pratiklerin geliştirilmesine zemin hazırlamaktadır. Çalışma, psikoterapinin bireysel psikolojik süreçlerin ötesinde toplumsal yapıların, kültürel kodların ve ekonomik ilişkilerin şekillendirdiği dinamik bir sosyal alan olduğunu empirik veriler ve teorik analiz yoluyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychotherapy is a professional intervention developed in modern societies to address mental health problems. It is a systematic process aimed at alleviating individuals' psychological distress, enhancing their emotional functioning, and improving their quality of life. This practice, shaped by the therapeutic relationship, enables individuals to make sense of and transform their inner worlds through various theoretical approaches and techniques. However, psychotherapy is not merely an individual healing process; it is a complex social field where social structures, cultural codes, and economic relations interact. This research examines psychotherapy's profound relationship with social and cultural dynamics from a phenomenological perspective. Data collected from 30 participants, 16 psychotherapists and 14 clients, through semi-structured in-depth interviews reveal the multidimensional effects of economic conditions, social class position, and cultural norms on therapeutic processes. The findings demonstrate that the financial barriers faced by low-income individuals in accessing therapy not only create difficulties in accessing services but also profoundly impact the quality of the therapeutic relationship and its continuity. The original theoretical contribution of the study is the“Therapeutic Stratification Model.”This model conceptualizes within a three-dimensional framework the systematic differentiation of individuals' access to therapy, their experience with therapy, and their outcomes based on their socioeconomic status. Access stratification refers to the systematic variation in individuals' access to therapeutic services based on their socioeconomic status. Experience stratification describes class-based variations in factors such as the quality of the therapy process, the nature of the therapeutic relationship, and the expertise level of therapists. Outcome stratification, on the other hand, points to social class-based differences in the effectiveness and sustainability of therapeutic interventions. This three-dimensional model systematically understands the mechanisms through which inequalities are reproduced in the field of psychotherapy. The findings suggest that an approach centered on the social context of therapeutic practices can both strengthen individual recovery processes and increase equity in mental health services. This framework analyzes how forms of economic, cultural, and social capital are mobilized and transformed in the therapeutic field. Treating psychotherapy as a technical intervention detached from social, economic, and cultural dynamics ignores the complex interaction of individuals' experiences with social forces. A sociologically enriched understanding of psychotherapy illuminates the connections between micro-level individual experiences and macro-level structural forces, paving the way for the development of more inclusive, egalitarian, and context-sensitive therapeutic practices. Through empirical data and theoretical analysis, the study demonstrates that psychotherapy is a dynamic social field shaped by social structures, cultural codes, and economic relations, beyond individual psychological processes.