Pazarlama kabiliyetleri ve algılanan riskin kurumsal satın alma davranışı üzerindeki etkisi: Çevresel türbülans ve kurumsal hafızanın düzenleyici rolü
The impact of marketing capabilities and perceived risk on corporate purchasing behavior: The regulatory role of environmental turbulence and corporate memory
  1. Tez No: 985629
  2. Yazar: MEHMET ÇİNİBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ASUMAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sağlık kurumları için stratejik güç unsuru ve performans öncülü haline gelen satın alma davranışının anlaşılması önemlidir. Süreç yaklaşımıyla ifade edilen ve dinamik yapı gösteren kurumsal satın alma davranışı, çok düzeyli bir yapıya sahiptir. Sağlık kurumları için satın alma, karmaşık bir iş süreci ve maliyet unsuru olduğundan, satın alma davranışının dikkatle ele alınması gerekmektedir. Bu araştırma, sağlık kurumlarının satın alma davranışını pazarlama kabiliyetleri, risk algısı, çevresel türbülans ve kurumsal hafıza kavramları üzerinden ampirik olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, sağlık sektörünün kendine özgü dinamikleri ve karmaşık satın alma süreçleri bağlamında, sağlık kurumlarının satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırmaya, Ankara'daki 17 özel ve 3 üniversite hastanesinin satın alma departmanlarında yönetici ve personel olan 273 çalışan katılmıştır. Araştırmacı; beş farklı ölçek içeren anketleri yüz yüze görüşmeyle uygulamıştır. Toplanan veriler, SPSS 26 ve SmartPLS 4 yazılımları kullanılarak, yapısal eşitlik modeliyle analiz edilmiştir. Araştırmada, sağlık kurumlarındaki satın alma davranışının, algılanan risk nedeniyle pozitif etkilendiği tespit edilmiştir. Diğer sonuç, sağlık kurumlarının maruz kaldığı çevresel türbülansın algılanan risk aracılığıyla kurumsal satın alma davranışını pozitif etkilemesidir. Ayrıca araştırmada, sağlık kurumlarının sahip oldukları kurumsal hafızanın çevresel türbülans ve algılanan risk aracılığıyla kurumun satın alma davranışı üzerinde pozitif bir etkisinin olduğuna da ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında, sağlık kurumlarının satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin neler olduğu ve nasıl bir etki ağı içerisinde oldukları belirlenmiştir. Nihayetinde araştırma, risk yönetimi, çevresel türbülans etkisinin azaltılması ve kurumsal hafızanın güçlendirilmesi konularında sağlık sektöründeki yöneticilere ve politika yapıcılara değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding purchasing behavior, which has become strategic power factor and performance driver for healthcare institutions, is important. Purchasing behavior, expressed through process approach and exhibiting dynamic structure, has multilevel structure. Since purchasing is complex business process and cost factor for healthcare institutions, purchasing behavior must be carefully considered. Research empirically examines the purchasing behavior of healthcare institutions through the concepts of marketing capabilities, risk perception, environmental turbulence, organizational memory. The aim of research is to examine the factors influencing purchasing behavior of healthcare institutions in the context of unique dynamics and complex purchasing processes of healthcare sector. The study involved 273 employees who were managers and staff in the purchasing departments of 17 private and 3 university hospitals in Ankara. The researcher administered questionnaires containing five different scales through face to face interviews. The collected data were analyzed using structural equation modeling with SPSS and SmartPLS. The study found that purchasing behavior in healthcare institutions was positively affected by perceived risk. Another finding was that environmental turbulence experienced by healthcare institutions positively affected purchasing behavior through perceived risk. The study also found that organizational memory possessed by healthcare institutions had positive effect on institutions purchasing behavior through environmental turbulence and perceived risk. The research determined the factors affecting the purchasing behavior of healthcare institutions and how they interact within aimpact network. Ultimately, the research provides valuable insights to managers and policymakers in the healthcare sector on risk management, mitigating the effects of environmental turbulence, strengthening organizational memory.