Periodontal hastalık prevalansı ve şiddetinin akut iskemik inme ile ilişkisi: Bir vaka kontrol çalışması
Evaluation of the association of periodontal disease prevalance andseverity with acute i̇schemic stroke : A case control study
  1. Tez No: 985701
  2. Yazar: YASEMİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SILA ÇAĞRI İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
İskemik inme patogenezinde inflamasyonun belirleyici rolü ve periodontal hastalıkların sistemik inflamasyonla olası etkileşimi dikkate alınarak, bu vaka-kontrol çalışmasında akut iskemik inme tanısı almış bireylerden oluşan vaka grubu (n=91) ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sistemik sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu (n=91) arasında periodontal hastalık şiddeti ve prevalansı ile kan inflamasyon belirteçleri ve hematolojik parametrelerin düzeyleri değerlendirilmiştir. Periodontal parametreler (Pİ: Plak İndeksi, Gİ: Gingival İndeks), kan inflamasyon belirteçleri (CRP: C-reaktif Protein, SII: Sistemik İnflamasyon İndeksi) ve hematolojik parametreler [WBC: Lökosit, NEU: Nötrofil, LYM: Lenfosit, PLT: Trombosit, MPV: Ortalama Trombosit Hacmi, HGB: Hemoglobin, HCT: Hematokrit] analiz edilmiştir. Vaka grubunda periodontitis evreleri ve dereceleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,001). Periodontitisli bireylerde Pİ ve Gİ değerleri vaka grubunda anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p<0,001). Ana gruplar arasında NEU (p=0,001), MPV (p<0,001), CRP (p<0,001) ve SII (p=0,003) düzeyleri vaka grubunda kontrol grubuna kıyasla yüksek; LYM (p<0,001), HGB (p=0,016), HCT (p=0,004) ve PLT (p<0,001) düzeyleri düşük bulunmuştur (p<0,05). Periodontitisli bireylerde vaka grubunda WBC (p=0,005), NEU (p<0,001), CRP (p<0,001) ve SII (p=0,014) yüksek; LYM (p=0,022), HGB (p=0,015), HCT (p=0,009), PLT (p=0,009) ve MPV (p<0,001) düşük saptanmıştır. Gingivitisli bireylerde vaka grubunda CRP (p<0,001) yüksek; LYM (p=0,002), PLT (p=0,012) ve MPV (p<0,001) düşük bulunmuştur. Periodontal sağlıklı bireylerde vaka grubunda CRP (p=0,009) yüksek; LYM (p<0,001), PLT (p=0,032) ve MPV (p<0,001) düşük saptanmıştır. Bulgular, periodontal inflamasyonun sistemik inflamatuar yanıtı güçlendirerek iskemik inme gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the pivotal role of inflammation in the pathogenesis of ischemic stroke and the potential interaction between periodontal diseases and systemic inflammation, this casecontrol study evaluated the severity and prevalence of periodontal disease, as well as blood inflammatory markers and hematological parameters, between patients with acute ischemic stroke (n = 91) and systemically healthy controls matched for age and sex (n = 91). Periodontal parameters (PI: Plaque Index, GI: Gingival Index), inflammatory markers (CRP: C-reactive Protein, SII: Systemic Inflammation Index), and hematological parameters [WBC: Leukocyte, NEU: Neutrophil, LYM: Lymphocyte, PLT: Platelet, MPV: Mean Platelet Volume, HGB: Hemoglobin, HCT: Hematocrit] were analyzed. The stages and grades of periodontitis were significantly higher in the stroke group than in controls (p < 0.001). In individuals with periodontitis, PI and GI values were significantly higher in the stroke group (p < 0.001). Among the main groups, NEU (p = 0.001), MPV (p < 0.001), CRP (p < 0.001), and SII (p = 0.003) levels were higher, while LYM (p < 0.001), HGB (p = 0.016), HCT (p = 0.004), and PLT (p < 0.001) levels were lower in the stroke group (p < 0.05). In periodontitis patients, WBC (p = 0.005), NEU (p < 0.001), CRP (p < 0.001), and SII (p = 0.014) were higher, whereas LYM (p = 0.022), HGB (p = 0.015), HCT (p = 0.009), PLT (p = 0.009), and MPV (p < 0.001) were lower in the stroke group. In the gingivitis subgroup, CRP (p < 0.001) was higher, and LYM (p = 0.002), PLT (p = 0.012), and MPV (p < 0.001) were lower in the stroke group. In periodontally healthy individuals, CRP (p = 0.009) was higher, and LYM (p < 0.001), PLT (p = 0.032), and MPV (p < 0.001) were lower. These findings suggest that periodontal inflammation may enhance systemic inflammatory response and contribute to the development of ischemic stroke.