Turunçgillerde akdeniz meyvesineğine (ceratitis capitata weid.) (diptera: tephrididae) karşı döner kanatlı insansız hava aracıyla pestisit uygulamalarında damla dağılım düzgünlüğü, kalıntı ve sürüklenme miktarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of droplet distribution uniformity, spray deposition and drift in pesticide applications with rotary wing unmanned aerial vehicles against mediterranean fruit fly (ceratitis capitata weid.) (diptera: tephrididae) in citrus
- Tez No: 985743
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUSA BOZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye turunçgil üretimi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir ve 2024 yılı itibariyle bu üretim 5.5 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Turunçgil bahçelerinde meyveye zarar vererek ürün kaybına neden olan en önemli zararlılardan biri Akdeniz meyvesineği Ceratitis capitata (Wiedemann,1824) (Diptera: Tephritidae)'dir. Bu çalışmada Akdeniz meyvesineği'ne karşı döner kanatlı insansız hava aracı ile önerilen doz ve %70 azaltılmış doz ile ilaçlama yapılmıştır. Denemelerin ilk yılında pestisit uygulamasından sonra ağaçlardan toplanan yaprak örneklerinde pestisit kalıntı miktarı, toprak yüzeyine bırakılan pamuklu kumaşlarda ise pestisit sürüklenme miktarı belirlenmiştir. Önerilen doz uygulamalarında tespit edilen pestisit kalıntı miktarının %70 azaltılmış doz uygulamasında bulunan kalıntı miktarından yüksek olduğu saptanmıştır. Pamuklu kumaş örneklerinde kalıntı miktarı bakımından dozlar arasında istatistiksel olarak çok anlamlı fark bulunmuştur (p<0.001). İnsansız hava aracı ile su ve su+ziray kullanılarak yapılan iki farklı püskürtme uygulamalarında ortalama damla çapı ve damla sayısı belirlenmiştir. Su ile yapılan püskürtme denemelerinde ağaçlara yerleştirilen suya duyarlı kağıtlardaki ortalama damla çapı 196.0 µm ve ortalama damla sayısı 164.5 damla/cm² saptanmışken, su+ziray ile yapılan püskürtme denemelerinde ortalama damla çapı 205.0 µm ve ortalama damla sayısı 77.5 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre damla çapı arttıkça damla sayısı azalmıştır. Tahta örnekleme yüzeyi üzerine yerleştirilen suya duyarlı kağıtlarda su ile yapılan püskürtme denemesinde ortalama damla çapı 220.0 µm saptanmışken, su+ziray ile yapılan püskürtme denemesinde bu değer 160.0 µm hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a significant potential in terms of citrus production and as of 2024, this production was realized as 5.5 million tons. One of the most important pests causing crop loss by damaging the fruit in citrus orchards is the Mediterranean fruit fly Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) (Diptera: Tephritidae). In this study, spraying was performed against the Mediterranean fruit fly using a rotary-wing unmanned aerial vehicle at the recommended dose and at a 70% reduced dose. In the first year of the trials, the amount of pesticide residue was determined in leaf samples collected from trees after pesticide application, and the amount of pesticide drift was determined on cotton cloths placed on the soil surface. It was found that the pesticide residue amount detected in the recommended dose applications was higher than the residue amount found in the 70% reduced dose application. There was a statistically significant difference between doses in terms of residue levels in cotton fabric samples (p<0.001). The average droplet diameter and number of droplets were determined in two different spraying applications using water and water+ziray with an unmanned aerial vehicle. In the spraying trials using water, the average droplet diameter on water-sensitive paper placed on the trees was determined to be 196.0 µm and the average number of droplets was 164.5 droplets/cm², while in the spraying trials using water+ziray, the average droplet diameter was calculated to be 205.0 µm and the average number of droplets was 77.5. According to the results obtained in this study, as the droplet diameter increased, the number of droplets decreased. In the spraying experiment with water, the average droplet diameter was determined to be 220.0 µm on water-sensitive paper placed on the wood sampling surface, while in the spraying experiment with water+ziray, this value was calculated to be 160.0 µm.