Salvia syriaca L., salvia bracteata banks & sol. ve tagetes erecta L. bitki ekstraktlarının bazı bitki patojeni bakterilere karşı antibakteriyel etkisi
Antibacterial effect of salvia syriaca L., salvia bracteata banks & sol. and tagetes erecta L. plant extracts against some plant pathogeneic bacteria
- Tez No: 985742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE BELGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Salvia syriaca L., Salvia bracteata Banks & Sol. ve Tagetes erecta L. bitkilerinden elde edilen ekstraktların domates kara leke hastalığına sebep olan Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst), domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığı etmeni Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) ve biber ve domates bakteriyel yaprak lekesi hastalığına neden olan Xanthomonas euvesicatoria (Xe)'ya karşı etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma in vitro-petri denemesi ve in vivo deneme şeklinde yürütülmüştür. Yapılan in vitro çalışmalarda, bitki ekstraktlarının farklı dozları bitki patojeni bakterilere karşı denenmiş olup, ekstraktlar otoklav sonrası besi yerine karıştırılarak yapılmıştır. Besi yerlerinde bakteri gelişimlerine göre yapılan değerlendirmelerde bitki ekstraktlarının farklı dozlarının patojenler üzerinde farklı etkiye sahip olduğu ve doz artışına göre etkinliğin de arttığı görülmüştür. Bu denemeler sonrası belirlenen dozlar ile in vivo denemesi kurulmuş ve ekstraktların hastalıklara olan etkisine bakılmıştır. Püskürtme yolu ile bitki ekstraktlarının uygulandığı bitkilere patojen inokulasyonu yapılmıştır. Patojen inokulasyonunda domates bitkisine Pst püskürtme yolu ile, Cmm enjeksiyon yöntemi ile, Xe ise biber bitkisine pürkürtme yolu ile verilmiştir. Enfekteli ve sağlıklı bitkilerin sayımına göre yapılan değerlendirmede S. bracteata'nın domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığının gelişimini engellediği görülmüştür. Yapılan izolasyonlarda Pst ve Xe patojenlerinin yeniden izole edilemediği için bitki ekstraktlarının bitkilerde hastalıkları baskılama etkisi belirlenememiştir. Sonuç olarak, kimyasal mücadeleye alternatif olarak biyolojik mücadelenin önemsendiği bu çalışma, daha sonra çalışacak araştırıcılar için bir ön çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study includes Salvia syriaca L., Salvia bracteata Banks & Sol. and Tagetes erecta L. extracts against Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst), which causes tomato black spot disease, tomato bacterial canker and wilt disease agent Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) and Xanthomonas euvesicatoria (Xe), which causes bacterial leaf spot disease of pepper and tomato. The study was conducted as in vitro-Petri experiment and in vivo experiment. In in vitro studies, different doses of plant extracts were tested against plant pathogenic bacteria, and the extracts were mixed into the medium after autoclaving. In the evaluations made according to bacterial growth in the media, it was seen that different doses of plant extracts had different effects on pathogens and the effectiveness increased as the dose increased. After these trials, an in vivo trial was established with the determined doses and the effects of the extracts on diseases were examined. Pathogen inoculation was made on plants to which plant extracts were applied by spraying. In pathogen inoculation, Pst was applied to the tomato plant by spraying, Cmm was administered by injection method, and Xe was administered to the pepper plant by spraying. In the evaluation made according to the counting of infected and healthy plants, it was seen that S. bracteata prevented the development of tomato bacterial cancer and wilt disease. Since Pst and Xe pathogens could not be re-isolated during the isolations, the disease suppression effect of plant extracts on plants could not be determined. As a result, this study, in which biological control is considered as an alternative to chemical control, is a preliminary study for future researchers.