Evaluating model performance in SME scoring: A comparison of logistic regression and survival analysis
KOBİlerde skorlama model performansının değerlendirilmesi: Lojistik regresyon ve sağkalım analizi
  1. Tez No: 985751
  2. Yazar: SEBAHATTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE GAYE GENCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ'ler) temerrüt olasılığı (PD) için bir tahmin yöntemi geliştirmeyi ve bunun için kapsamlı bir değişken kümesini (firmaya özgü, kredi bürosundan temin edilen, finansal, makroekonomik, demografik ve diğer değişkenler) sağkalım analizi ve lojistik modellerine entegre etmeyi amaçlamıştır. Kovalama ve Veri Dönüşümü gibi gelişmiş teknikler kullanılarak yapılan çalışma, etkili değişkenleri belirleyerek regresyon modellerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu, kredi riskinin daha dinamik ve zamana duyarlı bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyacaktır. Geleneksel kredi skorlama modelleri her zaman finansal oranlara ve geçmiş performansa güvenir; KOBİ'lerin hayatta kalmasını etkileyen geniş ekonomik ve çevresel faktörlere neredeyse hiç vurgu yapmazlar. Literatür, KOBİ'lerin temerrüt riski açısından daha doğru bir değerlendirmesini elde etmek için kredi skorlama modellerinde hayatta kalma analizinin dikkate alınması gerektiğini ima etmektedir. Tezde, sağkalım analiziyle oluşturulan model mevcut modelden daha iyi performans göstermemiştir ancak bazı avantajları vardır. Model, lojistik regresyonda olduğu gibi yalnızca belirli bir zaman periyodunda değil, tüm veri kümesi boyunca hayatta kalma olasılığını tahmin ettiğinden, bu model önemli ölçüde daha az veri temizliği ile kullanılabilir. Hayatta kalma analizi, kredinin ne zaman temerrüde düşeceğini tahmin ederek Lojistik regresyona karşı avantajlara sahiptir. Bu tezde, gözlem dönemi 2010-2020 yılları arasındayken, veriler genellikle skorlama modellerinde kabul edilen 12 aylık dönemler halinde test edilmiştir. Daha fazla araştırmada, farklı zaman aralıklarında lojistik ve sağkalım modelinin gerçek tahmin gücünü yakalamak için bu periyot daha uzun (24, 36, 48 ay) olabilir. Ek olarak, gerçek zamanlı veriler ve geri bildirim mekanizmalarıyla sürekli olarak güncelleyerek, kurumlar temerrüt olasılıklarını zaman içinde daha doğru bir şekilde tahmin etme yeteneklerini geliştirebilirler. Bu uyarlanabilirlik, makroekonomik şokların KOBİ'leri önemli ölçüde etkileyebileceği hızla değişen ekonomik manzara göz önüne alındığında hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aimed to develop an estimation method for the probability of default (PD) in small and medium-sized enterprises (SMEs) by integrating a comprehensive set of variables (firm-specific, credit bureau, financial, macroeconomic, demographic, and other variables) into survival and logistic models. Using advanced techniques such as bucketing and data transformations, the study led to the development of regression models by identifying influential variables. This would allow credit risk to be assessed in a more dynamic, time-sensitive manner. Traditional credit scoring models always rely on financial ratios and historical performance; they hardly put enough emphasis on wide economic and environmental factors affecting the survival of SMEs. The literature suggests that survival analysis needs to be considered in credit scoring models to obtain a more accurate assessment of SMEs in terms of the risk of defaults. In the thesis, the model generated by survival analysis did not outperform existing models but has some advantages over them. Since the model estimates the probability of survival across the entire dataset, not just a specific time period as in logistic regression, this model can be used with significantly less data cleaning. Survival analysis has advantages over Logistic regression by predicting when the loan is default. In this thesis, while the observation period is between 2010-2020, the data is tested in 12-month periods which is generally accepted in scoring models. In further research, this period can be longer durations (24, 36, 48 months) in order to capture the real predictive power of logistic and survival models in different time intervals. Additionally, by continuously updating with real-time data and feedback mechanisms, institutions can improve their ability to more accurately predict default probabilities over time. This adaptability is vital given the rapidly changing economic landscape where macroeconomic shocks can significantly impact SMEs.