Gothic atonement in The God of Small Things by Arundhati Roy
Arundhatı Roy'un Küçük Şeylerin Tanrısı romanında Gotik kefaret
  1. Tez No: 985750
  2. Yazar: EMEL HACIBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Arundhati Roy'un Küçük Şeylerin Tanrısı adlı romanında Gotik kefaret kavramının bir analizini sunmaktadır. Karakter analizleriyle, Arundhati Roy'un karakterlerini sessizlik döngülerine hapsederek klasik tragedyadaki duygusal rahatlama ve düzenin yeniden sağlanmasını gerektiren katharsis (arınma) kavramını tersine çevirmesini ve adalet kavramını çözümsüz bırakarak, okuyucunun tatmini ve beklentisini nasıl Gotik bir kefaret olgusuna nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Jean-François Lyotard'ın anlaşmazlık-başka (différend) teorisindeki sessizlik kavramına odaklanarak, sessizliğin bir ifadeye (phrase) dönüşerek Gotik kefaret kavramına katkıda bulunan bir unsur haline geldiğini öne sürmektedir. Bu çalışma, aynı zamanda, Küçük Şeylerin Tanrısı adlı romanda Homi Bhabha'ın taklit (mimicry) ve melezlik (hybridity) René Girard'ın veba (plague) kavramlarına ve romandaki kadın karakterler Gayatri Chakravorty Spivak'ın madun tanımına atıfta bulunarak karakterlerin üzerindeki postkolonyal etkileri ve mutlu olamama halinin (anhedoni) bir veba gibi yayılması incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study offers an analysis of the concept of the Gothic atonement in Arundhati Roy's novel The God of Small Things. Through character analysis, it examines how Arundhati Roy inverts the classical tragedy's concept of catharsis, which entails emotional release and the restoration of order, by trapping her characters in cycles of silence. Focusing on the concept of silence in Jean-François Lyotard's theory of différend, it argues that silence, transformed into a phrase, contributes to the concept of Gothic atonement. This study also examines the postcolonial effects on the characters and the spread of anhedonia like a plague in the novel The God of Small Things by referring to Homi Bhabha's concepts of mimicry and hybridity, René Girard's concepts of plague, and Gayatri Chakravorty Spivak's definition of the subaltern in the novel.