Göçün oluşturduğu güvenlik tehdidinin entegrasyon politikalarında kültürel bağlamda güvenlikleştirilmesi: Almanya örneği
The securitization of the security threat posed by migration within integration policies in the cultural context: The case of Germany
  1. Tez No: 985769
  2. Yazar: HALİME AKYOL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ŞENER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Ana Bilim Dalı
Özet
Göç, tarih boyunca toplumların ekonomik, siyasi, kültürel ve demografik yapısını şekillendiren temel bir olgu olmuştur. Modern dönemde göç yalnızca nüfus hareketliliği değil aynı zamanda toplumsal değişimleri tetikleyen çok boyutlu bir süreç haline gelmiştir. Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisi, kültürel farklılıkların güvenlik bağlamında nasıl tehdit olarak inşa edildiğini açıklaması açısından önemli bir analitik zemin sunmaktadır. Bu tez çalışması, Almanya'da göçmen entegrasyonuna yönelik resmi politika belgelerini inceleyerek kültürel güvenlikleştirmeye dair unsurların mevcut olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Literatürde göç ve güvenlik ilişkisi çoğunlukla aşırı sağ partilerin söylemleri üzerinden ele alınmışken devletin kurumsal belgelerinin sınırlı biçimde incelenmiş olması bu çalışmanın önemini artırmaktadır. Araştırmada nitel içerik analizi yöntemi kullanılmış, Federal Hükümet tarafından 2007-2024 yılları arasında yayınlanan entegrasyon raporları, eylem planları ve aşama raporları analiz edilmiştir. Bulgular, entegrasyon politikalarının genel olarak kültürel çeşitliliği toplumsal zenginlik olarak değerlendirdiğini ve demokratik değerlerle uyumu teşvik etmeyi amaçladığını göstermektedir. Fakat tez çalışması kapsamında kültürel farklılıkların güvenlik bağlamına örtük ve dolaylı biçimde taşındığı tespit edilmiştir. Bu durum, doğrudan güvenlikleştirme söylemleri bulunmasa da kültürel güvenlik kaygılarının resmî belgelerde dolaylı olarak inşa edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration has been a fundamental phenomenon shaping the economic, political, cultural, and demographic structures of societies throughout history. In the modern era, migration is not only about population mobility but also a multidimensional process that triggers social transformations. The securitization theory of the Copenhagen School provides an important analytical framework, particularly in explaining how cultural differences are constructed as security threats. This thesis aims to examine the official policy documents on migrant integration in Germany in order to determine whether they contain elements of cultural securitization. While the relationship between migration and security has mostly been discussed through the discourses of far-right parties in the literature, the limited focus on state policy documents increases the significance of this study. The research employs a qualitative content analysis method and analyzes integration reports, action plans, and progress reports published by the Federal Government between 2007-2024. The findings reveal that integration policies generally aim to consider cultural diversity as a social richness and to promote the adaptation of migrants to democratic values. However, it has been identified that cultural differences are transferred into the security context in an implicit and indirect manner. This indicates that although there are no explicit securitization discourses, cultural security concerns are indirectly constructed in the official documents.