Afet sonrası suç dinamikleri: 6 Şubat depreminin kolluk faaliyetlerine ve suç oranlarına etkisi üzerine ampirik bir inceleme
Post-disaster crime dynamics: An empirical study on the impact of the February 6 earthquake on law enforcement activities and crime rates
  1. Tez No: 985771
  2. Yazar: HANDE ŞEBNEM BOZBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İstatistik, Sociology, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremin ardından afet bölgelerinde değişen suç dinamiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kişilere karşı, malvarlığına karşı, topluma karşı ve millete-devlete karşı suç grupları; afet öncesi, afet yılı ve normalleşme dönemi olmak üzere üç ayrı evrede ele alınmıştır. 2021–2024 yıllarına ait veriler, nüfusa göre normalize edilerek analiz edilmiş; yıllık yüzdelik değişim oranları hesaplanmış ve bağımsız örneklem t-testi ile istatistiksel anlamlılık değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, deprem dönemi boyunca kişilere karşı, topluma karşı ve millete-devlete karşı işlenen suçlarda oran bazlı artışlar gözlemlenmiş, ancak bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Malvarlığına karşı işlenen suçlar grubunda ise aynı dönemde anlamlı bir düşüş tespit edilmiş, ancak normalleşme döneminde oranlar yeniden yükselmiş ve anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır. Bu bulgu, başta Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere kolluk kuvvetlerinin sahadaki etkinliği ve alınan güvenlik önlemleriyle doğrudan ilişkilendirilmiştir. Çalışma, suçun yalnızca bireysel eğilimlerle değil; mekânsal koşullar, güvenlik uygulamaları ve sosyal kırılganlıklarla birlikte şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, afet sonrası güvenlik planlamalarında veriye dayalı ve yerel bağlamı dikkate alan dinamik yaklaşımların önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines changes in crime dynamics in areas affected by the earthquake that struck Kahramanmaraş, Turkey, on February 6, 2023. It focuses on four categories of crime—against individuals, property, society, and the nation/state—across three distinct periods: before the disaster, the disaster year, and the post-disaster normalization period. Data from 2021 to 2024 were normalized by population for analysis, and annual percentage changes were calculated. An independent samples t-test was then used to evaluate the statistical significance of the observed changes. During the disaster period, the rates of crimes against individuals, society, and the nation/state increased, but these increases were not statistically significant. In contrast, the category of crimes against property experienced a significant decrease during this period; however, its rate rose again in the normalization period, and this subsequent rise did not reach statistical significance. This finding is directly attributed to the effective on-the-ground presence of law enforcement—particularly the Gendarmerie General Command—and the security measures implemented. The study demonstrates that crime is shaped not only by individual tendencies but also by spatial conditions, security practices, and social vulnerabilities. Accordingly, the study highlights the need for dynamic, data-driven approaches to post-disaster security planning that take local context into consideration.