Grup folkloru bağlamında Fenerbahçe ve Fenerbahçe taraftarı
Fenerbahçe and Fenerbahçe fans in the context of group folklore
- Tez No: 985775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SHURUBU KAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Var olduğu andan itibaren çeşitli anlamlar yüklenerek toplum içerisinde önemli bir yer alan spor dalı olarak futbol, bu konumunu sistemli yapıya kavuştuğu dönemden günümüze kadar sürdürmüştür. Maddi ve manevi olarak büyük bir yapıya bürünen futbolun etkileri üzerine pek çok çalışma yapılmasına rağmen futbolun bu alandaki halk kültürü ögelerini de içeren yapısını ortaya koyup halk bilimsel metotlarla inceleme yolunu tercih eden çalışmaların azlığı dikkat çekmiştir. Bu alandaki çalışmalara katkı sunmak amacıyla 20. yy.'ın başında kurulan ve günümüze kadar pek çok spor branşında büyük başarılar göstermiş olan Fenerbahçe Spor Kulübü ve onun bir grup özelliği gösteren taraftarı ele alınmış, grup folkloru bağlamında konuya yaklaşılarak taraftarların temel olarak bireysel ve kolektif motivasyonları neticesinde oluşturdukları tezahürat, pankart, marş, totem, jargon ile maç öncesi, sırası ve sonrasında gerçekleşen ritüelleri disiplinler arası çalışmalarla ortaya koymak hedeflenmiştir. Ülkemizde sivil toplum kuruluşları bakımından mühim bir yerde duran Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ve onun futbol taraftarının grup folkloru bağlamında halk bilimi alanında incelenmesi ve halk bilimsel metotlarla çalışılarak ele alınmasının amaçlandığı bu çalışmada, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün taraftarlarının ortak bir şuur doğrultusunda oluşturduğu, miras olarak geleceğe taşıdığı değerleri çeşitli yollarla yaşattığı ve geliştirdiği ayrıca bu kültürü günümüze kadar ulaştırdığı hipotezinden hareket edilmiştir. Öncelikle disiplinler arası yaklaşımlarla grubun özellikleri ve mahiyetine odaklandığımız bölümlerin ardından birbirlerine karşı sorumluluk hisseden, verdikleri yanıtlarla ortak duygu, düşünce ve eylemler içerisinde olduğu tespit edilen, birbirleriyle etkileşim hâlinde olan, dış gruplardan ayırt edilebilecek özellikleri bünyesinde barındıran, kimlik ve geleneklerini birlik duygusu hissettiği grup üyeleriyle sürdürme sorumluluğu hisseden bir yapı olarak karşımıza çıktığı görülen Fenerbahçe taraftarının bir grup özelliği gösterdiği gözler önüne serilmeye gayret edilmiş ardından da belli amaçlar doğrultusunda kendine özgün folklor ürünleri ortaya koyan Fenerbahçe taraftar gruplarının sözlü, yazılı ve görsel üretimleri, gelenek ve davranışları, ritüelleri, tezahüratları, davranış ve giymiş oldukları kıyafetler ile hazırlamış oldukları pankartları başta olmak üzere folklor ürünlerinin üstlenmiş olduğu pek çok işlevi karşılayan kültürel verimleri ele alınmıştır. Folklorun geleneksel yapıyı korumakla birlikte gelişen şartlarda şekillenen dinamik sürecini de ortaya koyan bu verimlerin elde edilmesinde literatür taraması, alan araştırması yöntemleri kullanılmış hem katılımcı gözlemci hem de tam katılımcı gözlemci konumunda derlemeler yapılmıştır. Halk bilimi unsurlarının tespitinde ayrıca yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış yöntem ve soru listesi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, yapılan birebir görüşmeler dışında sosyal medyadan görüşmeler ve de hazırlanan anket usulü ile bilgi edinimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Football, as a sports branch that has taken an crucial vicinity in the society by attributing various meanings since its existence, has maintained this position from the period when it gained a systematic structure until today. Although many studies were executed at the effects of football, which has a great material and spiritual structure, there's a deficiency of research that screen the structure, including the elements of folk culture in this area, preferring to study it with folk-scientific methods. In order to make contributions to the research on this field, Fenerbahçe Sports Club, which changed into based at the start of twentieth century and has achieved great success in many fields of sports until today, and its fans, who show group characteristics, will be discussed. By approaching the subject as part of group folklore, it's far aimed to reveal the banners, chants, anthems, totems, rituals and jargon that take region before, in the course of and after the match due to person and collective motivations of the fans with interdisciplinary studies. In this study, which ambitions to look at the folklore activities of Fenerbahçe Sports Club, certainly considered one among the biggest civil society companies in Turkey, and football fans withinside the context of group folklore and to address them with folklore methods, it is assumed that Fenerbahçe Sports Club fans create a common consciousness, maintain and develop the values they carry as a legacy for the future in various ways, and carry this culture into the present. First of all, withinside the first a part of our study, it became attempted to expose wherein meanings the idea of group ise considered and what kind of functionality the concept has, and then it was tried to show the response of this concept, which become recommend by making use of various disciplines, to Fenerbahçe fans. It has been attempted to expose that the fans, especially Fenerbahçe fans, who feel responsibility towards each other, who are determined to have common feelings, thoughts and actions in their reactions, who interact with each other, who embody the characteristics that can be distinguished from external groups and who feel responsible for maintaining their identity and traditions with the group members who feel a sense of unity, have a group characteristic. Then, withinside the part 2 of the thesis, the development of sports, football and its history withinside the world, football and its history in Turkey are mentioned in a comprehensive manner. Following this section, the focal point of study, Fenerbahçe Sports Club and its history, is discussed and the significance of the club in shaping the sense of loyalty the group members is revealed. In the fourth part of our study, Fenerbahçe supporters, who have group characteristics, are treated as a whole and their cultural products, which fulfil many of the functions of folklore products, are discussed, especially the oral, written and visual productions, traditions and behaviours, rituals, cheers, the behaviour and clothes worn and the banners prepared by the group members who come together for specific purposes. Fenerbahçe fans demonstrate the ability to come together and react together not only on match days but also at every moment of life, and act as a civil society organization in various places outside of sports fields. Addressing the fans' productivity reveals the dynamic process of folklore taking shape under changing conditions while preserving the traditional structure. While the transfer of folkloric elements and traditions created and kept alive in the context of group folklore was analysed from the perspective of folklore, our study first conducted a literature review and then applied the field research method. Collections were made both as a participant observer and as a full participant observer by attending all home and away matches of Fenerbahçe Sports Club. In order to identify folklore elements, interviews were conducted using structured and semi-structured methods and questionnaires, and similarly to social media interviews, one on one interviews and information gathering were carried out using the prepared questionnaire method.