Toplumsal cinsiyet rollerine sosyalleşme ve kardeşlik
Socialization into gender rolles and the relations of siblinghood
- Tez No: 98582
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN, PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışma ve alt türü (kız-kız, kız-erkek ve erkek-erkek ) itibariyle kardeşlik ilişkilerinin niteliğini incelemektedir. Nedensel grup modeline göre oluşturulmuş vak'a gruplarının üyelerinden mülakatlar yolu ile elde edilen verilere dayalı bu inceleme kardeşlik ilişkisinin bir dizi beklenti ve gerilimlerle kuşatılmış olduğunu ifade etmektedir. Bu beklentiler ve gerilimler toplumsal cinsiyet rolleri, hayatın kritik dönem ve anlarmdaki ihtiyaçlar ve yönelimler, bireyin sosyalizasyon sürecinin ilerki safhalarında edindiği yani toplumsal konumlarının taleplerinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışma, kadirim, aile çevresindeki iki önemli konumunun -annelik ve eşlik- kardeşlik ilişkisini büyük oranda etkilediğini ifade etmektedir. Son olarak çalışma, bireye, sosyalleşme sürecinin erken dönemlerinde farklı konumlardan kaynaklanan ve birbirleri ile çatışan talepleri uzlaştırma yönünde bir beceri kazandırılmadığı müddetçe kardeşlik ilişkisinin beklentilerinin ailesine bir çatışma ve husumet ilişkisine dönüşmesi ihtimali taşımakta olduğunu ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study makes a qualitative analysis of siblinghood in its three subforms, that sorority, fraternity and brother-sisterhood. Depending on the qualitative data obtained from members of case groups created according to the causal group model, the study indicates that the relations of siblinghood are surrounded by several expectations and are subject to various forms of tensions. These expectations are related to and performed through gender roles, responses to the demands of critical stages or moments of human social life, and the statuses ascribed or achieved in later years. In this context, the research data indicate that the relations of siblinghood are significantly effected by adult women's demands and social conduct in connection with two primary statuses within the family circle: motherhood and wifehood. The study concludes that the socialization process contains extremely contradictory elements and messages and that unless the individuals are empowered with social ability to balance and accomodate the various rights and duties of siblinghood with those of other primary social statuses, it is highly likely that the siblings may become extremely hostile rather than the most intimate and beloved relatives.