Woman's Otherness and Freedom: Simone de Beauvoir and Merleau-Ponty
Kadının Ötekiliği ve Özgürlüğü: Simone de Beauvoir ve Merleau-Ponty
  1. Tez No: 985861
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. TANJA STAEHLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Simone de Beauvoir'ın eserinde gösterilen kadının ötekiliği ve özgürlüğü sorunlarına kapsamlı bir çözüm sunacağım. İkinci Cinsiyet'i merkeze alarak, Beauvoir'ın sorunlarını ele alacağım. Beauvoir, teorisinde kadının toplumdaki durumunu, nedenlerine de işaret ederek, sorunlu olarak tanımlar. Bunu yaparken, kadının özgürlüğü sorununa da işaret eder. Beauvoir bize bu sorunları çözmek için bazı çözümler sunsa da, bana göre, kadının toplumdaki (öteki ve ikinci cinsiyet olarak) durumuna ilişkin bakış açılarını değiştirmek için kapsamlı ve çok daha ikna edici bir teoriye ihtiyacımız var. Bu noktada, Maurice Merleau-Ponty'nin varoluşçu ve sosyal teorisi, Beauvoir'ın İkinci Cinsiyet'te tanımladığı sorunları çözmek için alternatif bir bakış açısı olarak sunulabilir. Merleau-Ponty'nin varoluşçu ve sosyal teorisinde, ötekiler arasındaki ilişkiler, bize insanlar arasında eşitlik ve ilişkisel bir alanda özgürlük bilincini sağlar. Bu nedenle, özellikle onun varoluşçu ve sosyal teorisini ele alacağım. Bu şekilde, Beauvoir'ın teorisinin sorunlarını çözmek için Merleau-Ponty'nin teorisini kullanacağım. Bu bağlamda, ötekini eşitlik açısından anlamlı ve değerli olarak kabul eden ve öznelerarası ilişkilerde özgürlük sağlayan bir teori elde etmeyi hedefleyeceğim.
Özet (Çeviri)
In this study, I will offer a comprehensive solution for the problems of woman's otherness and freedom as shown in Simone de Beauvoir's work. By centralising The Second Sex, I will handle Beauvoir's problems. Beauvoir, in her theory, describes woman's situation as problematic in society, by pointing also to its reasons. By doing this, she also points to the problem of woman's freedom. Even if Beauvoir provides us with some solutions to solve those problems, for me we need a comprehensive and much more convincing theory to change to the points of view on woman's situation (as the other and the second sex) in society. On that point, Maurice Merleau-Ponty's existential and social theory could be offered as an alternative point of view to solve the problems Beauvoir describes in The Second Sex. In Merleau-Ponty's existential and social theory, the relationships between the others provides us with the awareness of equality between people and freedom in a relational field. Thus, I will demonstrate specifically his existential and social theory. In that way, I will use Merleau-Ponty's theory to solve the problems of Beauvoir's theory. In this respect, I will be aiming to obtain a theory which accepts the other as meaningful and valuable in terms of equality, and provides freedom in intersubjective relations.