Farklı özelliklere sahip kompozit rezinlerin farklı viskozitelerdeki kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinlere bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strength of composite resins with distinct properties to short fiber-reinforced composite resins of di̇fferent viscosities
- Tez No: 985862
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, farklı özelliklere sahip kompozit rezinlerin viskozite ve içerikleri farklı iki kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezine (KFGK) makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesidir. Çalışmada taban materyali olarak kullanılan KFGK'ler (düşük viskoziteli everX Flow ve yüksek viskoziteli everX Posterior) üç boyutlu yazıcı ile hazırlanan bloklardaki kavitelere tek tabaka halinde yerleştirilip polimerize edildi; bunların üzerine örtüleme kompozitleri olan mikrohibrit (Filtek Z250), nanohibrit (Clearfil Majesty Posterior) ve akışkan (G-ænial Universal Injectable) kompozit rezinler Ultradent jig kullanılarak uygulandı. Her grup için 15 örnek olmak üzere toplamda 90 örnek hazırlandı ve 24 saat 37 C° etüvde distile suda bekletildikten sonra makaslama bağlanma dayanımı testleri gerçekleştirildi. Ayrıca örneklerin bağlantı ara yüzeyleri elektron mikroskobu ile incelendi; bağlanma dayanımına etkisi değerlendirilmek üzere kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü ve oksijen inhibisyon tabakası kalınlıkları ölçüldü. Bu in vitro çalışmanın bulgularına göre iki KFGK arasında bağlanma dayanımı açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Örtüleme kompozit tipinin bağlanma dayanımı üzerinde etkili olduğu görüldü. Filtek Z250 diğer kompozit rezinlere göre anlamlı derecede yüksek bağlanma dayanımı gösterdi (p<0.05). KFGK'lerin yüzey pürüzlülükleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). everX Posterior'un oksijen inhibisyon tabakası kalınlığı everX Flow'dan yüksek bulundu (p<0.05). Bu in vitro çalışmanın sınırlamaları dahilinde, KFGK'lerin viskozite ve matriks farklılıklarının bağlanma dayanımını tek başına belirlemediği, örtüleme kompozitinin tipi ve mekanik özelliklerinin bağlanma performansında önemli rol oynadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the shear bond strength between two short fiber–reinforced composites (SFRCs) that differ in viscosity and composition and various resin composites with distinct matrix structures and filler characteristics. In this study, two SFRCs were used as base materials: a low-viscosity SFRC (everX Flow) and a high-viscosity SFRC (everX Posterior). The materials were placed as a single layer into cavities prepared in 3D-printed blocks and polymerized. Three types of veneering resin composites (microhybrid Filtek Z250, nanohybrid Clearfil Majesty Posterior, and flowable G-ænial Universal Injectable) were applied using Ultradent jig. A total of 90 specimens (15 per group) were prepared and stored in distilled water for 24 hours at 37 °C before performing shear bond strength testing. In addition, a separate group of specimens was analyzed using SEM to examine the interfacial areas between the composites. Furthermore, the surface roughness and oxygen inhibition layer thickness of the SFRCs were measured to evaluate their influence on bond strength. According to the findings of this in vitro study, no statistically significant difference in bond strength was found between the two SFRCs (p>0.05). The type of veneering composite significantly affected bond strength. Filtek Z250 exhibited significantly higher bond strength compared to the other composite resins (p<0.05). No significant difference was observed in the surface roughness of the SFRCs (p>0.05), while the oxygen inhibition layer thickness of everX Posterior was significantly greater than that of everX Flow (p<0.05). Within the limitations of this study, it can be concluded that differences in viscosity and matrix composition of SFRCs alone do not determine bond performance; rather, the type and mechanical properties of the veneering composite have a significant influence on interfacial adhesion.