Benign ve malign orbital tümorlerin ayırıcı tanısında 3T MRG'de dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntülemenin diyagnostik performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic performance of dynamic contrast-enhanced magnetic resonance imaging at 3 Tesla in the differential diagnosis of benign and malignant orbital tumors
  1. Tez No: 985863
  2. Yazar: MUHAMMED CATIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TANRIVERMİŞ SAYIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, orbita tümörlerinde dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (DK-MRG) ile elde edilen kantitatif perfüzyon parametrelerinin benign ve malign lezyonların ayrımındaki tanısal değerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 2025/284 sayılı onayı ile yürütüldü. Ocak 2020 – Haziran 2025 tarihleri arasında 3 Tesla MRG ünitesinde orbita kitlesi ön tanısı ile başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya, cerrahi sonrası histopatolojik tanısı bulunan hastalar ile klinik ve radyolojik takiplerde benign olduğu doğrulanan olgular dahil edildi. Görüntüleri belirgin artefaktlı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Başlangıçta değerlendirilen 68 hastadan bu nedenle 18'i çıkarıldı ve toplam 50 hastanın verileri analiz edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, ölçüm sonuçları ve histopatolojik ya da takip bulgularına dayalı tanıları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 50 hasta dahil edildi (37 benign, 13 malign). Malign grupta yer alan hastaların yaşı benign gruba göre anlamlı yüksek bulundu (p<0,001). DK-MRG analizinde malign lezyonlarda Ktrans , Kep, Vp ve iAUC değerleri benign gruba kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunurken (p≤0,007), Ve parametresi açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,401). ROC analizinde mutlak parametrelerden Ktrans (AUC=0,827) ve Kep (AUC=0,813) en iyi performansı gösterdi. Oranlanmış parametrelerde ise Keporan (AUC=0,903; cut-off=1,58, duyarlılık %85, özgüllük %86) ve Ktransoran (AUC=0,897; cut-off=4.03, duyarlılık %77, özgüllük %86) benign-malign ayrımında en yüksek tanısal doğruluğu sağladı. Sonuç: Orbita tümörlerinde Ktrans ve Kep parametreleri yüksek tanısal değere sahip olup, bu değerlerin normalizasyonu DK-MRG'nin benign-malign ayrımındaki tanısal performansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of quantitative perfusion parameters obtained by dynamic contrast-enhanced magnetic resonance imaging (DCE-MRI) in differentiating benign and malignant orbital tumors. Methods: This retrospective, single-center study was conducted with the approval of the Ondokuz Mayıs University Clinical Research Ethics Committee (approval number: 2025/284). Patients who presented with a preliminary diagnosis of orbital mass between January 2020 and June 2025 and underwent 3 Tesla MRI were retrospectively reviewed. Patients with histopathological diagnosis after surgery and those confirmed as benign based on clinical and radiological follow-up were included. Patients with motion artifacts were excluded. Out of the initially evaluated 68 patients, 18 were excluded, and data from 50 patients were analyzed. Age, sex, imaging measurements, and histopathological or follow-up-based diagnoses were recorded. Results: A total of 50 patients were included (37 benign, 13 malignant). Malignant lesions were found to be significantly more frequent in older patients (p<0.001). DCE-MRI analysis revealed significantly higher Ktrans , Kep, Vp, and AUC values in malignant lesions compared to benign ones (p≤0.007), while Ve showed no significant difference (p=0.401). ROC analysis demonstrated that among absolute parameters, Ktrans (AUC=0.827) and Kep (AUC=0.813) had the best performance. Among normalized parameters, Kep ratio (AUC=0.903; cut-off=1.58, sensitivity 85%, specificity 86%) and Ktrans ratio (AUC=0.897; cut-off=4.03, sensitivity 77%, specificity 86%) achieved the highest diagnostic accuracy in differentiating benign from malignant lesions. Conclusion: Ktrans and Kep are highly valuable parameters in differentiating benign and malignant orbital tumors, and normalization of their values enhances the diagnostic performance of DCE-MRI.