Enfektif endokardit olgularımızın klinik özellikleri ve prognostik verilerinin retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of clinical characteristics and prognostic data of our infective endocarditis cases
  1. Tez No: 985873
  2. Yazar: TUGAY İBRADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZERKAN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Enfektif endokardit (EE), kalp kapakçıklarını ve endokardiyal yüzeyleri tutan, yaşamı tehdit eden bir enfeksiyondur. Tanı ve tedavideki tüm ilerlemelere rağmen, hastalığın mortalite oranı günümüzde hâlâ yüksektir. Bu çalışmanın amacı, 2013–2024 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde enfektif endokardit tanısı alan hastaların klinik, laboratuvar, ekokardiyografik ve mikrobiyolojik özelliklerini ortaya koymak ve mortaliteyi etkileyen prognostik faktörleri belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız retrospektif, tanımlayıcı ve gözlemsel bir nitelik taşımaktadır. 2013–2024 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi ve Enfeksiyon Hastalıkları kliniklerinde, modifiye Duke kriterlerine göre enfektif endokardit tanısı konulan toplam 202 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sisteminden demografik veriler (yaş, cinsiyet, komorbiditeler), klinik bulgular (ateş, embolik olay, kalp yetersizliği vb.), laboratuvar değerleri, ekokardiyografik bulgular, etken mikroorganizmalar, predispozan faktörler (doğal veya protez kapak varlığı, intravenöz ilaç kullanımı, diyaliz vb.), tedavi yaklaşımları (medikal veya cerrahi) ve komplikasyonlar retrospektif olarak kaydedildi. Mortalite ile ilişkili olabilecek değişkenler istatistiksel analizlerle değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya dahil edilen 202 hastanın ortalama yaşı 49,46 ± 17,3 yıl olup hastaların %65,8'i erkekti. En sık predispozan faktörler arasında romatizmal kapak hastalığı (%20,3) ve protez kapak varlığı (%13,9) yer almaktaydı. Etken dağılımında Staphylococcus aureus (%20,8) en yaygın mikroorganizma olarak saptanmış; bunu Streptococcus viridans (%12,9) ve Enterococcus spp. (%7,4) izlemiştir. Hastaların %25,7'sinde embolik komplikasyon ve %37,1'inde kalp yetersizliği gelişmiştir. Cerrahi tedavi uygulanan hasta oranı %54 olarak belirlenmiştir. Hastane içi mortalite oranı %19,3 olup; mortalite ile anlamlı ilişkisi bulunan değişkenler arasında ileri yaş, kalp yetersizliği, böbrek fonksiyon bozukluğu, Staphylococcus aureus enfeksiyonu ve cerrahi uygulanmayan olgular yer almıştır (p < 0,05). Sonuç:Enfektif endokardit, nadir görülmesine karşın yüksek mortalite ve morbiditeye sahip ciddi bir enfeksiyondur. Çalışmamız, özellikle ileri yaş, kalp yetersizliği, renal disfonksiyon ve Staphylococcus aureus etkenli olguların mortalite açısından yüksek risk altında olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, enfektif endokarditli hastalarda erken tanı, uygun antimikrobiyal tedavi, multidisipliner izlem ve zamanında cerrahi müdahalenin önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Mortaliteyle ilişkili klinik ve mikrobiyolojik belirteçlerin tanımlanması, gelecekte risk sınıflandırması ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim:Infective endocarditis (IE) is a life-threatening infection that involves the cardiac valves and endocardial surfaces. Despite significant advances in diagnosis and treatment, mortality rates remain high. The aim of this study was to evaluate the clinical, laboratory, echocardiographic, and microbiological characteristics of patients diagnosed with infective endocarditis at Ege University Faculty of Medicine Hospital between 2013 and 2024, and to identify prognostic factors affecting mortality. Methods:This was a retrospective, descriptive, and observational study including a total of 202 patients diagnosed with infective endocarditis according to the modified Duke criteria between 2013 and 2024 at the Departments of Cardiology, Cardiovascular Surgery, and Infectious Diseases of Ege University Faculty of Medicine Hospital. Demographic data (age, sex, comorbidities), clinical findings (fever, embolic events, heart failure, etc.), laboratory values, echocardiographic parameters, microbiological agents, predisposing factors (native or prosthetic valve, intravenous drug use, hemodialysis, etc.), treatment modalities (medical or surgical), complications, and outcomes were retrospectively reviewed. Variables associated with mortality were analyzed statistically. Results: The study included 202 patients with a mean age of 49.46 ± 17.3 years, of whom 65.8% were male. Rheumatic valvular disease (20.3%) and prosthetic valves (13.9%) were the most common predisposing conditions. Staphylococcus aureus was the leading causative microorganism (20.8%), followed by Streptococcus viridans (12.9%) and Enterococcus species (7.4%). Embolic events occurred in 25.7% of patients, and heart failure developed in 37.1%. Surgical intervention was required in 54% of cases. The in-hospital mortality rate was 19.3%. Mortality was significantly associated with advanced age, heart failure, renal dysfunction, Staphylococcus aureus infection, and the absence of surgical treatment (p < 0.05). Conclusion: Infective endocarditis remains a severe disease with high morbidity and mortality despite modern medical and surgical treatment options. Our findings indicate that advanced age, heart failure, renal dysfunction, and Staphylococcus aureus infection are strong predictors of mortality. Early diagnosis, appropriate antimicrobial therapy, multidisciplinary follow-up, and timely surgical management are critical for improving patient outcomes. Identifying clinical and microbiological predictors of mortality may contribute to the development of future risk stratification and treatment strategies.