(T, S)-normlar ile neutrosophıc esnek vektör uzaylarının inşası
Construction of neutrosophic soft vektor spaces with (T, S)-norms
- Tez No: 985874
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, neutrosophic esnek vektör uzayı ve neutrosophic esnek alt vektör uzayı yapılarının (t, s)-normlar ile inşasını ele alarak, bu yapılara ait temel özellikleri incelemek ve elde edilen sonuçları değerlendirmektir. Çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, tez konusunun teorik altyapısını oluşturmak amacıyla yapılan kapsamlı bir literatür taramasını içeren giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde ayrıca araştırmanın amacı, önemi ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, çalışmanın temelini oluşturan bazı tanım ve teoremleri içeren genel bilgiler kısmına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmada kullanılan materyal ve yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde araştırma bulgularına yer verilmiştir. Bu bölümde esas olarak neutrosophic esnek vektör uzayı ve neutrosophic esnek alt vektör uzayı kavramları verilmiş, bu yapılara ilişkin çeşitli teoremler ve örneklerle konu somutlaştırılmıştır. Ayrıca, neutrosophic esnek cisim ve neutrosophic esnek vektör kavramları ele alınarak bu yapıların bazı temel özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, çalışmada elde edilen bulgular ışığında ulaşılan sonuçlara ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir. Altıncı bölümde, tez çalışmasında faydalanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the construction of neutrosophic soft vector space and neutrosophic soft subvector space structures with (t, s)-norms, the specify the basic properties of these structures and to evaluate the obtained results. The study consists of six main sections. The first section is devoted to an introduction that includes a comprehensive literature review designed to establish the theoretical foundation of the thesis topic. This section also explains the purpose, importance, and scope of the research. The second section includes general information, including some definitions and theorems that form the basis of the study. The third section presents the materials and methods used in the study. The fourth section presents the research findings. This section primarily introduces the concepts of neutrosophic soft vector space and neutrosophic soft subvector space, concretizing the topic with various theorems and examples related to these structures. Furthermore, the concepts of neutrosophic soft field and neutrosophic soft vector are discussed, and some fundamental properties of these structures are examined. The fifth section presents the conclusions drawn from the findings and suggestions for future research. The sixth section lists the sources utilized in the thesis.