Evropiyum (eu 3+ ) ve samaryum (sm 3+ ) katkılanmışZnGa2O4 'ün termolüminesans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the thermoluminescence properties of europium (eu 3+ ) and samarium (sm 3+ ) dopped ZnGa2O4
  1. Tez No: 985884
  2. Yazar: AYA BARAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yanma yöntemiyle sentezlenen polikristal yapıdaki Eu+3 katkılı ZnGa2O4 (% 0.5, % 1, % 2, % 3, %5 kütlece) ve Sm+3 katkılı ZnGa2O4 (% 0.5, % 1, % 2, % 3, %5, %7 kütlece) fosforlarının termolüminesans (TL) özelliklerini inceleyerek, radyasyon dozimetresi alanında kullanılabilecek yeni nesil lüminesans malzemeler geliştirmektir. Sentezlenen ZnGa2O4 fosforlarının kristal yapısını incelemek amacıyla X-ışını kırınımı (XRD) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan XRD analizleri sonucunda tüm örneklerin kübik kristal fazda olduğu tespit edilmiştir. Bu fosforların lüminesans karakteristikleri TL tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Sentezlenen örneklere 5 Gy beta dozu uygulanarak elde edilen TL ışıma eğrilerinde en uygun filtrenin IRSL-TL geniş bant olduğu belirlenmiştir. TL ölçüm sonuçları, katkı konsantrasyonlarına bağlı olarak farklılık göstermiş; bu bağlamda %2 Eu+3 ve %5 Sm+3 katkılı ZnGa2O4 fosforlarının en iyi TL hassasiyeti verdiği tespit edilmiştir. Doz-yanıt deneyi, tekrarlanabilirlik ve solma testleri uygulanarak, %2 Eu+3 ve %5 Sm+3 katkılı ZnGa2O4 foforlarının termolüminesans özellikleri değerlendirilmiştir. Farklı ısıtma hızları, başlangıç artış yöntemi ve bilgisayarlı ayrıştırma teknikleri kullanılarak tuzak parametreleri (aktivasyon enerjisi E, kinetik mertebe b, frekans faktörü s) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop new-generation luminescent materials suitable for radiation dosimetry by investigating the thermoluminescence (TL) properties of polycrystalline ZnGa₂O₄ phosphors doped with Eu³⁺ (at 0.5%, 1%, 2%, 3%, and 5% by weight) and Sm³⁺ (at 0.5%, 1%, 2%, 3%, 5%, and 7% by weight), synthesized via the combustion method. To examine the crystal structure of the synthesized ZnGa₂O₄ phosphors, X-ray diffraction (XRD) measurements were performed. The XRD analyses confirmed that all samples crystallized in the cubic phase. The luminescent characteristics of these phosphors were analyzed using the TL technique. TL glow curves obtained after exposing the samples to a 5 Gy beta dose revealed that the optimal filter was the IRSL-TL broadband filter. TL measurement results varied according to dopant concentrations; accordingly, ZnGa₂O₄ phosphors doped with 2% Eu³⁺ and 5% Sm³⁺ exhibited the highest TL sensitivity. Thermoluminescence properties of the 2% Eu³⁺ and 5% Sm³⁺ doped ZnGa₂O₄ phosphors were evaluated through dose-response, reproducibility, and fading tests. Trap parameters (activation energy E, kinetic order b, frequency factor s) were calculated using different heating rates, the initial rise method, and computerized deconvolution techniques.