Kronik ayak bileği instabilitesi olan bireylerde plantar duyu ile motor performans, propriyosepsiyon, postüral farkındalık ve kinezyofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between plantar sensation, motor performance, proprioception, postural awareness and kinesiophobia in individuals with chronic ankle instability
- Tez No: 985898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kronik Ayak Bileği İnstabilitesi (KAİ) olan bireylerde plantar kutanöz duyu eşiğinin ayak tabanındaki dokuz bölgede kapsamlı şekilde değerlendirilmesi ve bu duyunun motor performans, postüral farkındalık, eklem pozisyon hissi ve kinezyofobi ile ilişkisinin incelenmesiydi. Gereç-Yöntem: Eylül 2024 – Ekim 2025 arasında yürütülen çalışmaya 80 KAİ'li (n=40) ve KAİ'si olmayan (n=40) birey dahil edildi. Plantar kutanöz duyu eşiği dokuz bölgeden (kalkaneus, medial ve lateral ark, 1. 3. ve 5. metatars başı, halluks merkezi, 3. ve 5. distal falanks) Semmes-Weinstein monofilamentleriyle, postüral farkındalık Postüral Alışkanlık ve Farkındalık Ölçeği; propriyosepsiyon dijital eğim ölçer ile hedef açıya yeniden ulaşma doğruluğu ölçümü; motor performans Y denge, sekiz şeklinde zıplama ve yana atlama testleriyle; hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: KAİ grubunun plantar duyu eşiği semptomatik tarafta altı farklı plantar bölgede ve ortalama olarak (p<0,05); non-semptomatik tarafta ise sadece medial ark bölgesinde (p=0,009) kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksekti. Birinci metatars başı ve kalkaneus bölgelerindeki duyu eşik değerleri, Y denge testi skorları ile orta düzeyde negatif korelasyon göstermiştir (r=-0,456 ve r=-0,372). Ayrıca altı farklı bölgede, artmış duyu eşiği olan bireylerde sekiz şeklinde zıplama ve yana atlama performansı daha düşük seviyedeydi (r=0,339.- 0,471). Ayrıca 3. metatars başındaki duyu eşiği ile kinezyofobi düzeyi arasında düşük düzeyde pozitif korelasyon saptandı (r=0,383). Sonuç: KAİ'li bireylerde çoklu bölgede yüksek plantar kutanöz duyu eşiğinin tespiti ve motor performans, eklem pozisyon hissi ve kinezyofobi düzeyleriyle ilişkili olması, KAİ'de duyusal bileşenlerinin klinik tabloda önemli yere sahip olduğu ortaya koymuştur. KAİ rehabilitasyonunda duyusal ve algısal boyutların da detaylı şekilde değerlendirilerek müdahale programlarına dahil edilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comprehensively evaluate plantar cutaneous sensation in nine regions of the foot in individuals with chronic ankle instability (CAI) and to investigate the relationships between plantar sensation thresholds and motor performance, postural awareness, proprioception, and kinesiophobia. Materials and Methods: The study included 40 individuals with CAI and 40 healthy controls between September 2024 and October 2025. Plantar cutaneous sensation thresholds were measured in nine plantar regions using Semmes–Weinstein monofilaments. Postural awareness was assessed using the Postural Habits and Awareness Scale; proprioception was evaluated by measuring accuracy in reproducing target angles using a digital inclinometer; motor performance was assessed with the Y Balance Test, figure-of-eight hop test, and side hop test; and kinesiophobia was evaluated using the Tampa Scale of Kinesiophobia. Results: Plantar sensation thresholds in the CAI group were significantly higher than those of the control group in six plantar regions and mean on the symptomatic side and in the medial arch on the non-symptomatic side (p<0.05; p=0.009). Sensation thresholds at the first metatarsal head and calcaneus showed a moderate negative correlation with Y Balance Test scores (r = –0.456 and r = –0.372). Additionally, increased sensation thresholds in six regions were associated with significant reductions in figure-of-eight hop and side hop performance (r= 0.339.- 0.471). A low positive correlation was also found between the sensation threshold at the third metatarsal head and kinesiophobia levels (r = 0.383). Conclusion: The findings indicate that plantar cutaneous sensation thresholds are markedly elevated in individuals with CAI, particularly on the symptomatic side, with some regions showing bilateral involvement. The associations between increased sensation thresholds and motor performance, proprioception, and kinesiophobia highlight the contribution of sensory deficits to the clinical presentation of CAI. These results emphasize the importance of incorporating sensory and perceptual components into rehabilitation programs for CAI.