Bir kamusal alan olarak Türkiye'de internet kullanımı
Internet as a public sphere in Turkey
- Tez No: 221557
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de ?nternet'in bir kamusal alan olusturup olusturmadığı incelenmistir. Kamusal alan kavramını açıklamak amacıyla basta Habermas olmak üzere, farklı politik görüslerden düsünürlerin fikirlerine basvurulmustur. Türkiye'de kamusal ve özel alan ayrımı ve bununla iliskili meseleler, 1990'ların basından beri, çesitli akademik çevrelerde tartısılmaktadır. Günümüzde gazeteler, dergiler, radyo, televizyon ve ?nternet kamusal alanın iletisim araçlarını olusturmaktadır. ?nternet siteleri, günümüzde `agoraların' temsilcileri konumundadır. Türk sitelerin hemen hepsinin forum bölümleri bulunmaktadır. Sonuç olarak, ?nternet'in hızla artan kullanıcı sayısı, özgür bir iletisim ortamı sağlama iddiası, siyaset, ekonomi, kültür ve kimlik aracı olarak, forumları, tartısmaya, fikir bildirmeye, kisisel karsılasmalara olanak sağlayan alanları ile kamusal bir gövde olusturduğu yargısına varılmıstır. ANAHTAR KEL?MELER Kamusal alan, ?nternet, ?letisim, Sanallık
Özet (Çeviri)
This study analizes the Internet whether providing a public sphere in Turkey. To expand the concept of public sphere, many referations to divergent political views of social phiolophers- starting mainly form Habermas ? has been made. The discrimination of public and private sphere and all the matters related with this, are discussed in various academic fields since the beginning of 1990s. Today; newspapers, magazines, radios, television and Internet are the communication items of public sphere. Internet sites serves as today?s `agora?s. Almost all Turkish sites have forum sections. As a result, ıt is concluded that, Internet; with increasing number of users, with the claim of providing independent communication environment, with areas of feasible for personal encounters, discussing the forums, declaration of opinions and serving as means for politics, economics, culture and identity; contitutes a public structure. KEYWORDS Public sphere, ?nternet, Communication,Virtuality