Deprem etkisi altında zemin davranışlarının incelenmesi: Diyarbakır ve çevresi
Investigation of soil behaviors under the effect of earthquake: Diyarbakir and its surroundings
- Tez No: 985910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAYRULLAH AKYILDIZ, PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Zemin davranışının tespiti için ana etken depremlerdir. Depremlerin meydana getireceği ivme değerlerine bağlı olarak zemin, etki göstermektedir. Deprem esnasında bu ivme değerlerinin kayıt altına alınması kuvvetli yer hareketi ivme istasyonları tarafından yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Diyarbakır ilinde mevcut konumlandırılmış ivme kayıt istasyonlarının zemin davranışları araştırılmıştır. Mevcut sekiz adet istasyonda mikrotremor ölçüleri alınarak istasyon zeminlerine ait kayma dalgası hız profili, Vs30 değeri, zemin sınıfları, büyütme faktörü ve zemin hakim frekans değerleri belirlenmiştir. Bu verilere bağlı ampirik hesaplamalarla anakaya derinliği ve hasar görebilirlik indisi elde edilmiştir. Bunun yanı sıra her istasyonda kaydedilen büyüklüğü 4.0 ve daha büyük (Mw≥4.0) 10 deprem kaydı incelenerek zemin büyütme değeri ve zemin hakim frekansı belirlenmiştir. Böylelikle deprem kayıtları ve mikrotremor ölçümleri kıyaslanarak, deprem kayıtlarının istasyonlara erişiminde bir değişim gösterip göstermediği durumu ortaya konulmuştur. Depremsellik açısından Diyarbakır'da da etkili olan Sivrice Depremi, Pazarcık Depremi ve Elbistan Depremi incelenerek çalışma alanında deprem etkisi belirlenmiştir. Son olarak istasyonlarda kaydedilen ve son iki yönetmeliğin sunmuş olduğu PGA değerlerine bağlı olarak yapısal analizler yapılıp ivme etkisinin yapı üzerindeki etkisi karşılaştırmalı olarak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda gelinen nokta, ivme istasyonlarının bulunduğu zeminlerde, depremlerin Diyarbakır ili üzerinde yıkıma sebebiyet verdiği durumların zeminden kaynaklı olmayıp, mevcut yönetmeliğe uyulduğu takdirde hasar seviyesinin bu kadar yüksek olmayacağı şeklinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes constitute the primary factor in the assessment of site response. The soil exhibits dynamic behavior depending on the level of ground acceleration induced by seismic events. The recording of these acceleration values during earthquakes is performed by strong-motion accelerograph stations. In this thesis study, the site response characteristics of the existing strong-motion stations located in the province of Diyarbakır were investigated. Microtremor measurements were conducted at the eight operational stations, and the shear-wave velocity profiles, Vs30 values, soil classifications, amplification factors, and predominant site period/frequency values were determined. Based on these data, bedrock depth and the vulnerability index were estimated through empirical approaches. Furthermore, ten earthquake records with magnitudes of Mw ≥ 4.0 obtained at each station were analyzed to determine site amplification and predominant site frequency. By comparing the strong-motion recordings with the microtremor-based estimates, possible variations in ground-motion characteristics during wave propagation to the stations were evaluated. Additionally, the Sivrice, Pazarcık, and Elbistan earthquakes—which significantly influenced the seismicity of Diyarbakır—were examined to characterize seismic impacts within the study area. Finally, structural analyses were performed using the PGA values prescribed by the two most recent seismic codes, together with those recorded at the stations, enabling a comparative assessment of the influence of ground acceleration on structural performance. The findings of the study indicate that the destructive effects of earthquakes observed in Diyarbakır were not attributable to the soil conditions at the strong-motion stations. It was concluded that, had the existing seismic code provisions been adequately implemented, the level of structural damage would not have been as extensive.