Meme kanseri hastalarında tarama kolonoskopisinin yeri
The role of screening colonoscopy in breast cancer patients
- Tez No: 985962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEBRAİL AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Meme kanseri hastalarında sağkalımın uzamasıyla birlikte sekonder primer kanser riski giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, meme kanseri tanısı olan kadınlarda tarama kolonoskopisi ile saptanan kolorektal polip, adenom ve kolorektal kanser prevalansını değerlendirmek; bu bulgular ile klinik, patolojik ve genetik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem Bu prospektif, tek merkezli çalışmaya meme kanseri tanısı almış 216 kadın hasta dahil edildi. Tüm hastalara tarama kolonoskopisi uygulandı. Demografik özellikler, tümör patolojisi, moleküler alt tipler, Ki-67 proliferasyon indeksi, komorbiditeler, genetik analiz sonuçları ve aile öyküsü kaydedildi. Kolonoskopide saptanan polip ve maligniteler histopatolojik olarak değerlendirildi. Adenom saptanma oranı (ADR) ve neoplazi saptanma oranı (NDR) hesaplandı. Neoplazi ve kolorektal kanser gelişimi ile ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla univaryant ve multivaryant lojistik regresyon analizleri yapıldı. Bulgular Hastaların medyan yaşı 54 yıl idi. Kolonoskopi sonucunda ADR %14,3, NDR %21,7 ve invaziv kolorektal kanser oranı %7,4 olarak saptandı. Neoplazi gelişimi ile ileri yaş, hipertansiyon, artmış vücut kitle indeksi, Luminal A moleküler alt tip ve aile öyküsü univaryant analizlerde ilişkili bulundu; multivaryant analizde yalnızca ≥52,5 yaş bağımsız risk faktörü olarak kaldı. Kolorektal kanser gelişimi açısından ise multivaryant analizde yalnızca Ki-67 proliferasyon indeksi anlamlı bulundu. Sonuç Bu çalışma, meme kanseri tanılı kadınlarda kolorektal neoplazi ve kolorektal kanser prevalansının dikkate değer düzeyde olduğunu göstermektedir. Özellikle ileri yaş ve yüksek proliferatif aktiviteye sahip meme tümörlerinde kolonoskopik taramanın bireyselleştirilmesi önem taşımaktadır. Bulgularımız, bu özel hasta grubunda kolorektal tarama stratejilerinin gözden geçirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim With advances in breast cancer treatment, improved survival has increased the importance of second primary malignancies. The aim of this study was to evaluate the prevalence of colorectal polyps, adenomas, and colorectal cancer detected by screening colonoscopy in women with breast cancer, and to investigate the clinical, pathological, and genetic factors associated with colorectal neoplasia in this population. Materials (Patients) and Methods In this prospective, single-center study, 216 women with a diagnosis of breast cancer were included. All patients underwent screening colonoscopy. Demographic characteristics, tumor pathology, molecular subtypes, Ki-67 proliferation index, comorbidities, family history, and genetic test results were recorded. Colonoscopic findings were evaluated histopathologically. Adenoma detection rate (ADR) and neoplasia detection rate (NDR) were calculated. Univariable and multivariable logistic regression analyses were performed to identify risk factors associated with colorectal neoplasia and colorectal cancer. Results The median age of the patients was 54 years. Colonoscopy revealed an ADR of 14.3%, an NDR of 21.7%, and an invasive colorectal cancer rate of 7.4%. In univariable analyses, older age, hypertension, increased body mass index, Luminal A molecular subtype, and positive family history were associated with colorectal neoplasia; however, in multivariable analysis, only age ≥52.5 years remained an independent risk factor. When colorectal cancer was evaluated separately, multivariable analysis identified the Ki-67 proliferation index, analyzed as a continuous variable, as the only independent factor associated with colorectal cancer development. Conclusion This study demonstrates a considerable prevalence of colorectal neoplasia and colorectal cancer in women with breast cancer. Advanced age and higher tumor proliferative activity appear to be important factors associated with colorectal cancer risk in this population. These findings suggest that colorectal screening strategies in breast cancer patients may benefit from a more individualized approach.