T. S. Eliot's quest: A thematic study of 'The Love of J. Alfred Prufrock' 'The Waste Land' and the 'Four Quartets'
T. S. Eliot'un tinsel arayışı: 'The Love song of J. Alfred Prufrock' 'The Waste Land' ve 'Four Quartets' üzerine tematik bir çalışma
  1. Tez No: 98602
  2. Yazar: NURTEN BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OPPERMANN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET T. S. Eliot, yirminci yüzyılın başlarında, önceki dönemlerin kültürel bütünselliğinin çöküşüne tanık olmuştur. Eliot'un iki ayrı yaratıcı evreyi içeren şiir yaşamı bu çöküş ortamında ortak bir referans noktası bulma çabalarını yansıtır. Şairin ateist evresindeki şiir kişileri, Tann'nın ya da diğer bir doğa üstü kurtarıcının olmadığı karmaşık bir evrende tatmin edici bir düzen bulmaya çalışırlar. Felsefi bir çerçeve bulmaktaki başarısızlıkları pratik yaşamlarına tinsel ve cinsel yetersizlik olarak yansır. İkinci evresinde ise Eliot, Hristiyanlık çerçevesi içinde dini şiirler yazmıştır. Bu şiirlerde, şiir kişileri modem kültürü dini bir bakış açısıyla değerlendirirler. Şiir kişileri yabancılaşma, cinsel ve tinsel yetersizlikten kurtulmuşlardır. Bu tez, Eliot'un ateizmde başlayıp Anglo- Katolizmde son bulan tinsel arayışım, önemli şiirleri üzerine yoğunlaşarak irdelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, bir giriş bölümü, bunu izleyen üç ana bölüm ve bir sonuç bölümü içermektedir. Giriş bölümünde Eliot'un kendinden önce gelen edebi kişilerle ilişkisi, Eliot'un Modernist şiirinin genel özellikleri ve tinsel arayışının farklı şiir derlemelerinde nasıl ortaya çıktığı anlatılmaktadır. Birinci ve ikinci bölümler, Eliot'un ateist evresindeki iki önemli şiiri inceler:“The Love Song of J. Alfred Prufrock”(“J. Alfred Prufrock'un Aşk Şarkısı”), ve“The Waste Land”(“Çorak Topraklar”). Birinci bölüm, modern bir şehirde, Prufrock'un uyumlu, bütünsel bir dünya görüşü oluşturma çabalarını yansıtır. Prufrock bu çabalarında başansız olur, aslında varoluşun özüne dair metafizik soruyu sözcüklere bile dökemez. Bireysel beklentileri ve toplumsal rolü arasında bir uzlaşı sağlayamadığı için, içinde yaşadığı toplumsal dünyaya yabancılaşır. Prufrock'un yaşamda bir düzen bulmaktaki başarısızlığı pratik yaşamına cinsel yetersizlik olarak yansır, ve sonuç olarak içinde kadınların olduğu odayı ziyaret etmeye cüret bile edemez. İkinci bölüm, Eliot'un olgunluk dönemi ürünü olan“The Waste Land'”i irdeler. Bu şiir, bireyler yerine değişik sesler aracılığıyla modern uygarlığın bir bütün olarak tablosunuIll çizer. Bu yüzden, bu bölüm modern bireyin batı uygarlığındaki tinsel arayışını ve bu süreçte nelerle karşılaştığını tartışır. Şiir kişilerinin bütünsel bir dünya görüşüne ulaşamamaları, eski uygarlıklarda tanrının ölümünden sonraki süreçte olduğu gibi, modern kültüre, cinsel ve tinsel kısırlık olarak yansır. Onların nevrotik dünyalarında, eski geleneklerin yetkin tanrıları bu özelliklerini yitirmişlerdir, ve cinsel üretkenlik olanaksızdır. Son bölüm, Eliot'un dini döneminin en iyi eseri olan“Four Quartets'”i (“Dört Kuartet”) tartışır.“Four Quartets”'de, şiir kişisi modern kültürdeki parçalanmışlığın bilincindedir ancak, şimdi, bundan bir çıkış yolu vardır. Dinsel inancından esinlenen bir meditasyon sürecini yaşayarak, şiir kişisi Tann'yla bütünleşir ve tinsel bir bütünlüğe ulaşır. Böylece Eliot'un parçalanmışlıktan bütünselliğe, karmaşadan düzene olan yolculuğu son bulur. Bu çalışma, Eliot'un üç önemli şiiri arasındaki ilişkinin aslında onun tinsel arayışında üç değişik duruşuna işaret ettiği sonucuna vararak sonlanır :“The Love Song of J. Alfred Prufrock”modern dünyadaki kültürel parçalanmışlık sorununun güçlü bir ifadesidir,“The Waste Land”şiir kişisinin bu parçalanmışlığın üstesinden gelebilmek için gösterdiği bilinçli çabalarını içerir, ve“Four Quartets”ise bu çabaların, böylece Eliot'un tinsel arayışının, Hristiyan dini çerçevesinde bir sonuca ulaşmasını yansıtır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT T. S. Eliot witnessed the collapse of the previously stable cultural patterns in the early twentieth century. His poetic career involving two distinct creative stages reflects his attempts to find a shared reference point amidst this collapse. In his atheistic stage, the poetic personae try to discover a satisfying pattern in a disordered universe where God o.r any other supernatural redeemer is absent. Their inability to find a firm philosophical position is reflected as spiritual and sexual impotence in their practical life. In his second stage, Eliot's devotional poems were written within a Christian framework of thought. In these poems, the poetic personae perceive modern culture through a religious filter. They do not suffer from alienation, spiritual and sexual impotence. This dissertation aims to trace Eliot's spiritual quest which started in atheism and ended in Anglo-Catholicism, focusing on his major poems. This dissertation is composed of an introductory chapter, three main chapters and a conclusion. The introduction is concerned with Eliot's relation to his literary predecessors, with the general features of his Modernist poetry and with how his spiritual quest appears in different collections of his poems. The first and the second chapters explore two significant poems in Eliot's atheistic stage;“The Love Song of J. Alfred Prufrock”and“The Waste Land.”The first chapter reveals Prufrock's attempts to achieve a harmonious view of the world in the modern metropolis. He fails in his attempts; in fact, he cannot even formulate his“overwhelming question,”which implies a solution to the riddle of his existence. He is alienated from the social world he lives in as he cannot reconcile the demands of his own individuality and his social role. Prufrock's failure to find a pattern in life also appears as his sexual impotence, as a result he cannot even dare visit the room where“the women come and go.”The second chapter is concerned with“The Waste Land,”the poem of Eliot's mature years. Rather than the individual members,“The Waste Land”depicts a panorama of the wholemodern civilisation through different voices. Therefore, this chapter discusses the spiritual quest of the modern man and what he encounters during this search in the whole Western civilisation. The characters still suffer from lack of unity which appears as the spiritual and sexual sterility in modern culture, as in the aftermath of the death of the god in the vegetation ceremonies. In their neurotic world, the potent gods of the past traditions are invalid and a sexually fulfilled life is impossible. The last chapter discusses the“Four Quartets,”the epitome of Eliot's devotional stage. The speaker in the poem still sees the same disintegration in modern culture, but now he has a remedy for it. Through a spiritual meditation, which is inspired by his faith, he achieves unification with God and becomes an integrated soul. Thus, Eliot's journey from fragmentation to unity, from chaos to order comes full circle. This dissertation concludes revealing that the correlation among three major poems that are dealt with in the main chapters points out three different positions of Eliot in his spiritual quest:“The Love Song of J. Alfred Prufrock”is a powerful depiction of the modern sense of rootlessness,“The Waste Land”involves conscious efforts of the poetic persona to resolve his rootlessness, and the“Four Quartets”is a fulfillment of the poetic persona' s, thus of Eliot's, spiritual quest in Christianity.