T. S Eliot'ın oyunlarında metafizik gerçeklik
Matephysical reality as represented in dramatic works of T.S Eliot
  1. Tez No: 109336
  2. Yazar: MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YEREBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ T. S. ELIOT'IN OYUNLARINDA METAFİZİK GERÇEKLİK Mustafa Zeki ÇIRAKLI Danışman: Doç. Dr. İbrahim YEREBAKAN 2001-SAYFA: 90 Bir gerçeklik kavramının var olduğuna inanmalarına rağmen düşünür ve sanatçılar bu gerçeğin doğasını açıklama konusunda ayrılıklara düşmüş ve bunun üstesinden gelememişlerdir. Bu yüzden gerçeklik kavramıyla ilgili çok sayıda farklı düşünce mevcuttur. T.S.Eliot'a gelince, o, fiziksel gerçeklikle ve kendisinin oyunlarında uydurma diye nitelediği diğer dünyasal kurgularla tatmin olmaz. Eliot'ın Metafizik Gerçeklik Kavramı temelde onun ömrü boyunca oluşturmaya ve geleneğin büyük değer ölçütlerine bağlamaya çalıştığı çağdaş klasik bakış açısma dayanır. Son zamanlarda Eliot'm etkinliğinin 20. yüzyıldaki en düşük noktasına indiği görülse bile, onun geçeklik kavramının anlaşılması yine de gerekmektedir. Çünkü onun düşüncelerin seçkin nitelikleri insanın kendisini var kıldığı gerçekliğin boyutları hakkında önemli ipuçları vermektedir. Bu çalışma öncelikle Eliot'ın oyunlarındaki temel anlamı metafizik gerçeklik kavramı açısından ele almakta ve gerçekliğin boyutlarını araştırmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Giriş Bölümü'nde gerçekliğin doğası tartışılmakta ve gerçekliğe ilişkin bazı sorulara işaret etmektedir. İkinci Bölüm, Eliot'm arayışlarının, geleneksel düşüncelerinin ve klasik sanat anlayışının gölgesinde gelişen firtınalı yaşamım incelemktedir.üçüncü Bölüm, Eliot'm oyunlarındaki biçim, tema, işlev gibi genel özellikleri 'Metafizik Gerçeklik' dünyasının ahlaksal, zamansal ve varoluşsal boyutlarını incelemektedir. Beşinci Bölüm, bu oyunların çağdaş tiyatro izleyicisine ne ifade ettiği ya da edebileceği üzerine kısa bir tartışmaya yer vermektedir. Eliot'm düşünceleri bütüncül bir dünya görüşü olarak doğmuş olmasma rağmen, kürselleşen sanat zevki içinde sadece parlak bir renk olarak yer alabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS METAPHYSICAL REALITY AS REPRESENTED IN DRAMATIC WORKS OF T.S. ELIOT Mustafa Zeki ÇIRAKLI Supervisor : Assoc.Prof. Ibrahim YEREBAKAN 2001 -PAGES: 90 It is hardly surprising that philosophers and men of letters do not agree upon a collective opinion regarding the concept of reality which in fact presents a controversy among the literary circles despite the fact that no one repudiates its existence. There is no doubt that this is also the case with T.S. Eliot since he seems to have reservations about the external reality that he defines as 'make-believe' reality. A quick glance at his dramatic work demonstrates that, unlike most of his contemporaries, he is inclined to be preoccupied with metaphysical reality. His concept of metaphysical reality, which permeates his major dramatic works, is based upon its classical interpretation in the modern period. Even though Eliot made his name with this concept of reality, it seems to be receding to its lowest ebb in the 21st century. However, this concept is still worth examining extensively. Besides, its distinguishing features offer a significant case for analysis. This study is intended to examine the metaphysical reality as Eliot developed and presented in his dramatic works. The first chapter primarily deals with the nature of reality which raises its own question in his own work. The second chapter examines his stormy life which was moulded with the traditional literary thoughts and classical art. The third chapter concentrates on the features of Eliot's plays from the perspective of metaphysical reality. And the succeeding chapter examines the various dimensions of reality in relation to his dramatic works. The study concludes with a discussion about what Eliot's plays and his concept of metaphysical reality mean to the contemporary audiences.