Failure of love in T.S. Eliot's poems: 'Love Song of J. Alfred Pruflock', 'Portrait of a Lady', 'La Figlia Che Piange' The Waste Land
T.S. Eliot'ın 'Love Song of J. Alfred Prufrock', 'Portrait of a Lady', 'La Figlia Che Piange' ve 'The Waste Land' şiirlerinde aşkın başarısızlığı
- Tez No: 36185
- Danışmanlar: SAM BASKETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET“T. S. Eliot'ın Love Song of J. Alfred Prufrock', * Portrait of A Lady1, 'La Figlia Che Piange' ve The Waste Land Şiirlerinde Aşkın Başarısızlığı”Hazırlayan : MÎNE ÖZ YURT İngiliz Edebiyatı Yüksek Lisans Öğrencisi Danışman : Sam Baskett Şubat, 1994 Bu tez, T. S. Eliot'ın yukarıda adı geçen şiirlerinde aşkın başarısızlığa uğraması temasını incelemektedir. 20. yüzyıl İngiliz Modernist Şiirinde önemli bir yeri olan Eliot'ın şiir anlayışı ve bu anlayışı oluşturan tarihsel- sosyal nedenler giriş bölümünde anlatılmakta. Birinci Dünya Savaşı'nın ve sanayileşmenin beraberinde getirdiği insanların birbirlerine ve kendilerine yabancılaşması, varolan inançlara, geleneksel düşüncelere kuşkuyla yaklaşması olgularının ışığında aşkın başarısızlığı gerçeğinin, Eliot'ın bu Şiirlerinde nasıl ortaya çıktığı incelenmektedir. Sonuç bölümündeyse, Eliofın karakterlerinin kendi iç dünyalarına hapsolmuş, konuşma ve iletişim kurma yeteneklerini yitirmiş, artık varolmayan aşkı sessizce ve umutsuzlukla arayıp duran karakterler olduğu anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT "Failure of love in T.S. Eliofs Poems: 'Love Song of O. Alfred Prufrock', 'Portrait of A Lady', La Figlia che Piange' and The Waste Land' by MİNE ÖZ YURT M. A. in English Literature Advisor: Sam Baskett February, 1994 This dissertation aims at pursuing the failure of love theme in T.S. Eliot's above mentioned poems. In the Introduction, poetry of Eliot, who is one of the most outstanding figures of Modernist Poetry, and the historical-social facts which influenced his poetry are discussed In the light of the phenomena, which appeared during the First World War and the industrialization, such as human isolation, lack of communication, disbelief in traditional beliefs and thoughts, how Eliot revealed the failure of love theme in his poems is studied In the Conclusion, It is pointed out that Eliofs characters, each in his/her prison, are unable to speak and communicate; these silent characters hopelessly look for love which does not exist any more.