Darbeli manyetik alanın ve radyofrekans elektromanyetik alanın nazal mukozal yara iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of pulsed magnetic field and radiofrequency electromagnetic field on nasal mucosal wound healing
  1. Tez No: 986037
  2. Yazar: YUNUS EMRE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE SİVRİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Nazal mukozal yaralar üst solunum yolu enfeksiyonları, radyoterapi, travma, vaskülitler veya iyatrojenik pek çok sebeple oluşabilmektedir. Bu durum önemli bir morbidite nedenidir ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Manyetik terapiler günümüzde yara iyileşmesinde, ağrıyı ve inflamasyonu azaltıcı şekilde kullanılabilen non-invaziv, güvenilir ve kolaylıkla uygulanabilen yöntemlerdir. Literatürde nazal mukozada yara iyileşmesi amacıyla manyetik alan uygulamalarını kullanan bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda 32 adet Wistar Albino erkek rat randomize ve eşit şekilde dağıtılarak dört grup oluşturuldu. Grup 1'deki ratlara sadece nazal mukozal yara oluşturuldu. Grup 2'deki ratlara nazal mukozal yara oluşturuldu, 14 gün boyunca radyofrekans elektromanyetik alan uygulandı. Grup 3'teki ratlara nazal mukozal yara oluşturuldu, 14 gün boyunca sürekli darbeli manyetik alan uygulandı. Grup 4'teki ratlara nazal mukozal yara oluşturuldu, her iki yöntem birlikte uygulandı. 15. gün ratlar sakrifiye edildi. Eksize edilen yara alanları histopatolojik ve immünhistokimyasal olarak incelendi. Epitel kaybı, hemoraji ve inflamatuar hücre infiltrasyonları, kollajen olgunlaşması, TNF-α ekspresyonları skorlandı. Gruplar arasında histopatolojik parametreler açısından yapılan Kruskal-Wallis analizinde tüm skorlarda anlamlı farklılık saptandı. Bu sonuç, uygulanan tedavi modalitelerinin yara iyileşmesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğunu kanıtladı. Devamında Mann-Whitney U ikili grup kıyaslamalarıyla elde edilen bulgular tedavi uygulanan tüm gruplarda histopatolojik-immünhistokimyasal yara iyileşmesinin kontrol grubuna kıyasla daha iyi olduğunu göstermiştir. Özellikle RFEMA ve DMA kombinasyonunun inflamasyonu daha etkin şekilde baskıladığı ve kollajen birikimini belirgin olarak artırdığı saptanmıştır. RFEMA ve DMA'nın tek başına uygulandığı gruplar arasında anlamlı bir üstünlük izlenmemiştir. Çalışmamızda nazal mukozal yara iyileşmesinde RFEMA ve DMA uygulamalarının ayrı ve kombine kullanımlarının histopatolojik olarak yara iyileşmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu uygulamalarla TNF-α ekspresyonlarının da azaldığı immünhistokimyasal olarak gösterilmiştir. Çalışmamız RFEMA ve DMA'nın patolojik nazal mukozal yaralarda kullanılabilecek noninvaziv ve güvenilir bir seçenek olabileceği konusunda umut vadeden deneysel bir çalışmadır. Çalışmamızın bu alanda yapılacak daha ileri çalışmalara yol göstereceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Nasal mucosal wounds may occur due to many causes such as upper respiratory tract infections, radiotherapy, trauma, vasculitides, or iatrogenic factors. This condition Magnetic therapies are non-invasive, safe, and easily applicable methods that are currently used in wound healing to reduce pain and inflammation. To the best of our knowledge, there are no studies in the literature investigating the use of magnetic field applications for wound healing in the nasal mucosa. represents an important cause of morbidity and reduces quality of life. In our study, 32 male Wistar Albino rats were randomized and equally distributed into four groups. In Group 1, only a nasal mucosal wound was created. In Group 2, a nasal mucosal wound was created and radiofrequency electromagnetic field therapy was applied for 14 days. In Group 3, a nasal mucosal wound was created and continuous pulsed magnetic field therapy was applied for 14 days. In Group 4, a nasal mucosal wound was created and both treatment modalities were applied together. On day 15, the rats were sacrificed. The excised wound areas were examined histopathologically and immunohistochemically. Epithelial loss, hemorrhage, inflammatory cell infiltration, collagen maturation, and TNF-α expression were scored. In the Kruskal–Wallis analysis comparing histopathological parameters among the groups, statistically significant differences were detected in all scores. This finding demonstrated that the applied treatment modalities had statistically significant effects on wound healing. Subsequent pairwise comparisons using the Mann–Whitney U test revealed that histopathological and immunohistochemical wound healing was better in all treatment groups compared with the control group. In particular, the combination of RFEMA and DMA more effectively suppressed inflammation and significantly increased collagen deposition. No statistically significant superiority was observed between the groups treated with RFEMA or DMA alone. In our study, the separate and combined applications of RFEMA and DMA were shown to be histopathologically effective in nasal mucosal wound healing. In addition, immunohistochemical analyses demonstrated a reduction in TNF-α expression with these treatments. Our findings suggest that RFEMA and DMA may represent promising non-invasive and safe therapeutic options for pathological nasal mucosal wounds. We believe that this experimental study will provide guidance for further research in this field.