Omalizumab tedavisine dirençli hastalarda IgE reseptör inhibisyonu ile ilişkili genlerin araştırılması
Investigation of genes associated with IgE receptor inhibition in patients resistant to omalizumab treatment
  1. Tez No: 986075
  2. Yazar: FATMA EMRE TURAN TAŞOLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER MEHMET ÇOŞKUNPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Genetik, Chest Diseases, Medical Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı şiddetli astım hastalarının tedavisinde kullanılan bir monoklonal antikor olan“Omalizumab”molekülüne dirençli hastalarda IgE ve reseptörleri ve ilişkili genlerin direnç mekanizmasındaki rollerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza şiddetli alerjik astım tanısı almış, standart bronkodilatör tedavi yanında Omalizumab tedavisini en az 16 hafta kullanmış olan hastalardan gönüllü olanlar dahil edildi. Gönüllüler 2 gruba ayrıldı. Birinci grup omalizumab tedavisi ile klinik ve semptomatik iyileşme sağlanan, hastalığı kontrol altına alınmış olanlardan; ikinci grup ise omalizumab tedavisine rağmen yeterli klinik, semptomatik iyileşme hali tespit edilmemiş, tedaviden fayda görmeyen hastalardan oluşturuldu. Periferik kan örneklerinden DNA izolasyonu ve tüm ekzom dizileme analizi yapılarak Omalizumab molekülüne direnç ile ilişkili olabilecek varyantların tespiti yapıldı. Bulgular: Tüm ekzom dizileme analizi sonuçlarına göre toplamda 836 gb veri elde edilmiştir. Genomik değerlendirme sonucunda hastaların patojenik, olası patojenik ve benign varyantları tespitleri edilmiştir. Omalizumab dirençli grupta homozigot mutasyon tespit edilen varyantlar IGHE (rs rs61984224, rs61984222), IGHG2 (rs11626188), C3 (rs11085194), DOCK8 (rs10217719), SLC9A3 (rs2303736); heterozigot mutasyon tespit edilen varyantlar FCER2 (rs2287867, rs2287868, rs55828544), IL4R (rs1801275), IL1RL1 (rs1041973); allelik olarak anlamlı varyantlar DOCK8 (rs10217568, rs10758598, rs1329377, rs145010074), FCER2 (rs11672993), IL4R (rs3024570, rs3024544, rs3024536), IL1RL1 (rs12999542); sadece tedaviye cevapsız grupta tespit edilen varyantlar IL4R (rs1805015, rs3024676, rs1805016, rs2234924, rs1805013, rs2234898, rs2234900, rs1805011), FCER1G (rs11590967) lardır. Ayrıca FCER2, FCGR2B, GATA2, WDPCP genlerinde de veri tabanlarında daha önce tanımlanmamış yeni (novel) varyantlar tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamız bu alanda yapılan ilk yeni nesil dizileme çalışması olması açısından özgündür ve bulgularımız literatüre önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the roles of IgE, its receptors, and related genes in the resistance mechanism in patients resistant to omalizumab, a monoclonal antibody used in the treatment of severe asthma. Materials and Methods: Our study included volunteers from patients diagnosed with severe allergic asthma who had used omalizumab in addition to standard bronchodilator therapy for at least 16 weeks. The volunteers were divided into two groups. The first group consisted of patients who achieved clinical and symptomatic improvement with omalizumab treatment and whose disease was under control. The second group consisted of patients who did not show sufficient clinical or symptomatic improvement despite omalizumab treatment and who did not benefit from treatment. DNA isolation and whole exome sequencing analysis were performed from peripheral blood samples to identify variants that may be associated with resistance to omalizumab. Results: A total of 836 GB of data were obtained based on the whole exome sequencing analysis results. As a result of genomic evaluation, pathogenic, likely pathogenic and benign variants of the patients were detected. In the omalizumab-resistant group, homozygous mutations were detected in IGHE (rs rs61984224, rs61984222), IGHG2 (rs11626188), C3 (rs11085194), DOCK8 (rs10217719), SLC9A3 (rs2303736); heterozygous mutations were detected in FCER2 (rs2287867, rs2287868, rs55828544), IL4R (rs1801275), IL1RL1 (rs1041973); allelically significant variants were DOCK8 (rs10217568, rs10758598, rs1329377, rs145010074), FCER2 (rs11672993), IL4R (rs3024570, rs3024544, rs3024536), IL1RL1 (rs12999542); variants detected only in the treatment-unresponsive group were IL4R (rs1805015, rs3024676, rs1805016, rs2234924, rs1805013, rs2234898, rs2234900, rs1805011), FCER1G (rs11590967). In addition, new (novel) variants that have not been previously identified in the databases were detected in the FCER2, FCGR2B, GATA2, WDPCP genes. Conclusion: Our study is unique in that it is the first next-generation sequencing study in this field and offers significant contributions to the research literature.