Kripto ınfluencer'larının güvenilirliği, bilgi kalitesi ve algılanan kullanışlılıklarının davranışsal niyetlere etkisi
The effect of crypto influencers' reliability, information quality, and perceived usefulness on behavioral intentions
  1. Tez No: 986081
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TALHA BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşen finansal ekosistemde sosyal medya etkileyicilerinin (influencer) yatırımcı davranışları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, kripto influencer'ların güvenilirlik, bilgi kalitesi ve algılanan kullanışlılık düzeylerinin bireylerin kripto para yatırımı yapma niyetleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Kripto para piyasalarının hızla büyümesi, yatırımcıların bilgi arayışlarını dijital platformlara yönlendirmiş ve bu süreçte influencer'ların paylaşımları yatırım kararlarında belirleyici bir faktör haline gelmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmada, Türkiye'de kripto para piyasalarına ilgi duyan bireylerden çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Anket formu, katılımcıların demografik özellikleri ile kripto influencer'ların güvenilirlik, bilgi kalitesi, algılanan kullanışlılık ve davranışsal niyet değişkenlerini ölçen ölçeklerden oluşmuştur. Toplanan veriler, SPSS istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiş; güvenilirlik, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, kripto influencer'ların güvenilirlik, bilgi kalitesi ve algılanan kullanışlılık düzeylerinin bireylerin davranışsal niyetleri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, yatırımcıların dijital ortamda finansal kararlar alırken influencer'ların sağladığı bilgilere duyduğu güvenin ve bu bilgilerin algılanan faydasının yatırım niyetlerini doğrudan şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, dijital finans, davranışsal ekonomi ve sosyal medya pazarlaması literatürüne önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca çalışma, bireysel yatırımcıların dijital ortamlardaki bilgi kaynaklarını daha bilinçli değerlendirmeleri ve düzenleyici kurumların sosyal medya temelli yatırım yönlendirmelerine ilişkin politikalar geliştirmeleri açısından da pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
His study was conducted to examine the impact of social media influencers on investor behavior within the context of the digitalized financial ecosystem. The primary aim of the research is to reveal the effects of cryptocurrency influencers' credibility, information quality, and perceived usefulness on individuals' intentions to invest in cryptocurrencies. The rapid growth of cryptocurrency markets has directed investors' information-seeking behaviors toward digital platforms, where the content shared by influencers has become a decisive factor in investment decisions. Using a quantitative research method, data were collected through an online survey administered to individuals in Turkey who are interested in cryptocurrency markets. The survey form consisted of scales measuring participants' demographic characteristics as well as influencers' credibility, information quality, perceived usefulness, and behavioral intention variables. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software, employing reliability, correlation, and regression analyses. The research findings indicate that cryptocurrency influencers' credibility, information quality, and perceived usefulness have a positive and significant effect on individuals' behavioral intentions. This result demonstrates that investors' trust in the information provided by influencers and the perceived usefulness of such information directly shape their investment intentions in digital environments. The results obtained from this study make a significant contribution to the literature on digital finance, behavioral economics, and social media marketing. Furthermore, the study provides practical implications for individual investors to evaluate digital information sources more consciously and for regulatory institutions to develop policies regarding investment guidance conducted through social media platforms.