Belirsiz talep altında envanter modellemesi ve (s, S)-(t, S) karşılaştırması
Inventory modelling under dynamic demans and (s, S)-(t, S) comparison
  1. Tez No: 98609
  2. Yazar: MEHMET CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu araştırma, düşük maliyetli envanter kontrolünü sağlamak amacıyla stokastik, statik ve dinamik talebe yönelik hazırlanan, (s, S) ve (t, S) politikalarına sahip envanter planlama yöntemlerinden yaygın kabul görenlerini incelemek, maliyet ve tedirginlik kriterlerine göre değerlendirmek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında, Zheng ve Federgruen'in statik talebe yönelik optimum maliyet, Ehrhardt'ın statik talebe yönelik yaklaşık maliyet, Silver'ın dinamik talebe yönelik yaklaşık maliyet planlan üreten çalışmaları, dinamik programlama yaklaşımıyla dinamik talebe yönelik optimum maliyet planları üreten yöntem ve Tarım ve Kingsman'ın dinamik talebe yönelik optimum maliyet planlan üreten çalışması sırasıyla incelenmiştir. Statik talebe yönelik kontrol yöntemi üreten çalışmalar, Tarım ve Kingsman'ın çalışmasıyla, dinamik talebe yönelik kontrol yöntemi üreten çalışmalar da kendi aralarında, maliyet ve tedirginlik kriterlerine göre kıyaslanmıştır. Tanm ve Kingman'ın çalışması dışındaki tüm yöntemler, s alt stok ve S üst stok miktarlannı belirlemeye yönelik (s, S) politkalarıdır. Bu politika türüne göre, planlama ufkundaki her dönem için, o dönemin başlangıç stok miktannın o döneme ait s değerinin altına düşmesi halinde, stok miktannı o döneme ait S değerine çıkaracak kadar sipariş verilmelidir. Tanm ve Kingsman ise hangi dönemlerde hangi üst sımra kadar sipariş verilmesi gerektiğini belirleyen bir (t, S) poltikası üretmiştir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, yaklaşık maliyet değerleri üreten çalışmaların, ürettikleri maliyet değerlerinin optimum maliyet değerlerinden, değişik birim maliyet ve talep dağılımları için yüksek oranlarda farklılık gösterebildiği gözlenmiştir. Optimum maliyet değerleri üreten (s, S) politikalan ise envanter yöneticilerine, her dönem stok miktarlarını izleme yükümlülüğü getirmektedir. Buna karşılık Tanm ve Kingsman'ın yöntemi, hem optimum maliyet değerlerine yakın maliyet değerleri üretmiş hem de ne zaman sipariş verilmesi gerektiğini planlamaHI aşamasında belirlediğinden, envanter yöneticilerinin yükümlülüklerini ve planlama ile envanter takip süreçlerinin tedirginliğini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The objective of this thesis work is to evaluate and compare the widely accepted researchs of inventory systems for stochastic, static and dynamic demand on the basis of low cost and nervousness. Zheng and Federgruen's optimum cost seeking work for static demand, Ehrhardt's approximation for static demand, Silver's approximation for dynamic demand, a programmatic approach to find optimum cost inventory system, Tarim and Kingsman's optimum cost seeking work for dynamic demand are observed in order. The methods that deal with static demand are compared whithin themseleves and Tarim-Kingsman's approach; the methods that deal with dynamic demand are compared whithin themseleves, all on the basis of low cost and low nervousness. All the methods except Tarım and Kingsman's are (s, S) policies that search for the lower inventory level s and upper inventory level S. Acoording to this policy type, when the starting inventory level of a period is less than that period's s, an order should pe placed to rise the inventory level up to that period's S. Tarim and Kingsman's method is a (t, S) policy that settles the ordering periods and the upper inventory levels of those periods. It is observed that, the cost values of the approximation methods may vary from the optimum values in great extent for different values of unit costs and demand distribution. Optimum cost value providing (s, S) policies, bring forward the obligation of observing each period's stock level for the inventory managers. In spite, Tarim and Kingsman's method both provides cost values close to the optimum values and reduces the invontory managers' obligation of observing the inventory level and nervousness of the inventory system.