Circulus arteriosus cerebri oluşumu ve morfometrik özelliklerinin radyolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the formation and morpometric properties of circulus arteriosus cerebri by radiological methods
  1. Tez No: 726186
  2. Yazar: ZAHİDE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Circulus arteriosus cerebri, arteria carotis interna'nın tıkanıklığı/darlığı durumunda yeterli serebral kan akışını sağlayan önemli bir arteriyel halkadır. Willis poligonunun yapısının ve varyasyonlarının bilinmesi, cerrahi girişimler ve vasküler hastalıkların anlaşılması için önemlidir. Çalışmamız patolojik öyküsü olmayan 46 erkek ve 65 kadın toplam 111 hastanın, 3D-TOF-MRA yöntemi ile oluşturulan görüntüleri üzerinde gerçekleştirildi. Willis poligonları incelenerek varyasyon modelleri belirlendi. Willis poligonunu oluşturan arterlerin çapları ölçüldü. Ayrıca arteria carotis interna'nın canalis caroticus'ta yaptığı kavisin çapı ile arterin çapı ölçülerek birbirine oranlandı. Willis poligonunun ön bölümünde en sık rastladığımız model, %27 ile arteria communicans anterior yokluğu idi. Poligonun arka bölümünde ise en sık rastladığımız model, % 65 ile arteria communicans posterior yokluğu idi. Willis poligonunun tam olduğu hasta sayısı ise 4 idi. Çalışmamızda tespit edilen varyasyon tiplerinin kadın/erkek ve sağ/sol arasında farklı olmadığını belirledik (p>0.05). Poligonu oluşturan arterlerin çaplarının da kadın/erkek ve sağ/sol arasında farklı olmadığını belirledik (p>0.05). Arteria carotis interna'nın ile arterin çapı arasındaki oranın, cinsiyet ve taraflar arasında farklı olmadığını belirledik (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Circulus arteriosus cerebri is an important arterial ring that provides adequate cerebral blood flow in case of occlusion/stenosis of the arteria carotis interna. Knowing the structure and variations of the Willis polygon is important for understanding surgical interventions and vascular diseases. Our study was carried out on images created by 3D-TOF-MRA method of a total of 111 patients, 46 men and 65 women, without a pathological history. Variation models were determined by examining Willis polygons. The diameters of the arteries forming the Willis polygon were measured. In addition, the diameter of the arc made by the arteria carotis interna in the canalis caroticus and the diameter of the artery were measured and proportioned. The most common pattern in the anterior part of the Willis polygon was the absence of arteria communicans anterior with a rate of 27%. In the posterior part of the polygon, the most common pattern was the absence of arteria communicans posterior with 65%. The number of patients with a complete Willis polygon was 4. We determined that the variation types detected in our study were not different between female/male genders and right/left sides (p>0.05). We also determined that the diameters of the arteries forming the polygon were not different between female/male genders and right/left sides (p>0.05). We determined that the ratio between arteria carotis interna and the diameter of the artery was not different between genders and sides (p>0.05).