Tekstil endüstrisi atıksularında mikroplastik kirliliğinin araştırılması
Investigation of microplastic pollution in textile industry wastewaters
- Tez No: 986119
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mikroplastik kirliliği, günümüzde çevresel sürdürülebilirlik açısından küresel ölçekte önem kazanan çevre sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, özellikle tekstil endüstrisinin neden olduğu mikroplastik yayılımı sistematik biçimde ele alınarak tekstil endüstrisinden kaynaklanan mikroplastik (MP) kirliliğini konsantrasyon, şekil, boyut, renk ve polimer türü açısından değerlendirerek üretim süreçlerinin çevresel etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Fabrika 1 (F1), Fabrika 2 (F2) ve Fabrika 3 (F3) olmak üzere üç farklı tekstil fabrikasından altı ay boyunca (Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım) alınan atıksu numuneleri üzerinden toplam MP yoğunluğu ve morfolojik özellikleri analiz edilmiştir. Tüm fabrikalarda en sık rastlanan mikroplastik formu lif olup, en yüksek değer F3'te 2205 MP/L (Eylül ayı) olarak kaydedilmiştir. Film formu F1 ve F3'te düşük yoğunlukta da olsa süreklilik göstermiştir. Boyut dağılımında ise 100 µm boyutundaki mikroplastikler her üç fabrikada da en yüksek seviyede saptanmış, F3'te bu boyutta 708 MP/L'ye ulaşmıştır. Renk açısından siyah-kahverengi mikroplastikler tüm fabrikalarda baskın olup, F3'te 1315 MP/L ile en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Mavi mikroplastikler F3'te 738 MP/L ile öne çıkarken, beyaz-şeffaf renkli mikroplastikler ise yine F3'te 405 MP/L olarak görülmüştür. Polimer türleri açısından en sık rastlanan polimerin Sel-PEI (polietilenimin ile modifiye edilmiş selüloz) olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, üretim prosesinin ve kullanılan tekstil türlerinin mikroplastik salımı üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Ayrıca, mevcut arıtma sistemlerinin özellikle mikroplastikleri tutmakta yetersiz kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microplastic pollution has become one of the most important environmental issues in terms of sustainability today. This thesis systematically investigates the dispersion of microplastics (MP) caused by the textile industry. It evaluates the concentration, shape, size, colour and polymer type of MP pollution originating from the textile industry, with the aim of revealing the environmental impacts of production processes. Total MP density and morphological characteristics were analyzed from wastewater samples collected over six months (June, July, August, September, October, and November) from three different textile factories: Factory 1 (F1), Factory 2 (F2), and Factory 3 (F3). The most common microplastic form in all factories was fiber, with the highest value recorded at F3 at 2205 MP/L (September). The film form was present consistently in both F1 and F3, however, at low concentrations. In terms of size distribution, microplastics measuring 100 µm were detected at the highest levels in all three factories, reaching 708 MP/L in F3. In terms of color, black-brown microplastics were dominant in all factories, reaching the highest level at 1315 MP/L in F3. The presence of blue microplastics was observed at a concentration of 738 MP/L in sample F3, while white-transparent microplastics were detected at a concentration of 405 MP/L, also in sample F3. In terms of polymer types, Cel-PEI (Cellulose Modified with Polyethylenimine) was found to be the most common polymer. The results show that the production process and the types of textiles used are key factors affecting microplastic emissions. Furthermore, it was found that existing treatment systems are ineffective at retaining microplastics.