1989-1998 yılları Ani Kazıları sırasında ele geçirilen bir grup sikke
A Group of coins found in 1989-1998 in Ani excavation
  1. Tez No: 98613
  2. Yazar: AYNUR KARABULUT ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Ani üzerine bugüne kadar yapılan çalışmaların kentin mimarisi üzerinde odaklaşması, bizi Ani sikkelerinin bir katalogunu hazırlamaya itmiştir. Çalışma, 1989 yılından günümüze değin Prof. Dr. Beyhan KARAMAĞARALI tarafından yürütülen kazılar sırasında ele geçirilmiş, bir çoğu etüdlük diyebileceğimiz kondisyonu oldukça düşük bir grup içinden seçilmiş sikkelerden oluşmuştur. Ani kentinin ticaret alanındaki işlev ve önemini ortaya çıkarmak için seçtiğimiz sikkeler, 11.-14. yüzyıllar arasında Ani'nin ticari açıdan gelişmiş olduğunu belgeler. Ayrıca kentin İpek Yolu üzerinde bulunuşu; Kervansaray, Çarşı, Han ve henüz tespit edilemeyen Darphane binasımn bu yüzyıllar arasında inşa edilmesi de bu görüşü destekler. Ani darplı sikkelerin özellikle Selçuklular' a bağlı Şeddadi yönetimi ve sonrasında Ani' de egemen olan; İlhanlı, Celayirli, Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine ait olması dikkat çekicidir. Konumu itibarıyla hem Kafkasya bölgesinin hem de Nahcivan aracılığıyla İran' in izlerini taşıyan; bir Hıristiyan metropolü ve Ermeni başkenti olan, Türkler' in Anadolu' ya ilk ayak bastıkları yer olarak ayrı bir önem taşıyan Ani' de sürdürülen kazılardan ortaya çıkacak mimari ve küçük buluntuların en önemli grubunu oluşturan sikkeler; kentin, sosyo-ekonomik durumunu, ticari ilişkilerini, kültür ve tarihini değiştirir ya da destekler olması açısından oldukça önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies about Ani, which had been focused on the city's architecture since today, encouraged us to prepare a cataloqye of the coins concer'ning Ani. The field of our study is being constituted by the selected coins from a group of researchable-low conditioned coins which had been found at the excavations lead by Prof. Dr. Beyhan KARAMA?ARAL1 since 1989. The coins, which had been selected to put forward the commercial function and importance of Ani, are documenting the city's commercial development during ll^-M* centuries. Also, the location of the city on the Silk Road and the construction of the Caravansaray, Bazaar, Khan, and the mint building ( which could be determined yet ) during the same period support this opinion. It is interesting that the coins, which had been minted at Am, belong to the Şeddadi Goverment - dependent upon the Great Seljukids- and the following sovereignties: Ilkhanids, Celairids, the Aqqoyiunlu and Qaraqoyunlu periods. Ani, whith the Iranian influences because of its location in the Caucasus region and its connection with Nahcivan reveals great significance as a christian metropol, as an Armenian capital and as the first penetrating point of Turks into Anatolia. The coins, which will constitutes the most important remains at the excavations of Ani, will certainly gain importance because of its indication about the city's history, culture, socio-economical situation and commercial relations.