Genç futbolculara uygulanan FIFA 11+ eğitim programının biyomotor özellikler ve vücut kompozisyon değerlerine etkisinin araştırılması
The effect of FIFA 11+ training program on biomotor characteristics and body composition values of young football players
  1. Tez No: 986149
  2. Yazar: FATMA KILIÇ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, genç futbolculara uygulanan FIFA+11 eğitim programının biyomotor özellikler ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya U14 ve U18 yaş gruplarından toplam 36 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 14 hafta boyunca, haftada üç gün olmak üzere FIFA+11 programı uygulanmıştır. Araştırmada deneysel desen olarak ön test–son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Katılımcıların boy, vücut ağırlığı, esneklik, çeviklik (T-Testi), sürat (5, 20 ve 30 metre) ve aerobik kapasite (VO2max) ölçümleri yapılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistiklerle özetlenmiş, dağılım normalliği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılım gösteren veriler için Eşleştirilmiş T Testi, normal dağılım göstermeyen veriler için ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. U14 deney grubunda esneklik, çeviklik, 20 m ve 30 m sürat testlerinde anlamlı gelişmeler elde edilmiştir (p<0,05). T-Testi ortalamalarının anlamlı düzeyde azaldığı, 5 metre sürat testinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmüştür. U18 kontrol grubunda ise esneklik, çeviklik, 20 m ve 30 m sürat testleri ile VO2max değerlerinde anlamlı artışlar gözlenmiştir. Beden kütle indeksindeki azalma ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, FIFA+11 programı genç futbolcuların esneklik, sürat, çeviklik ve aerobik kapasitelerini artırmada etkilidir. Ancak vücut kompozisyonundaki değişiklikler, daha uzun süreli uygulamalarla belirgin hale gelebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of FIFA+11 training program on biomotor characteristics and body composition of young soccer players. A total of 36 male soccer players from U14 and U18 age groups voluntarily participated in the study. FIFA+11 program was applied to the participants for 14 weeks, three days a week. In the study, pretest-posttest control group model was used as experimental design. Height, body weight, flexibility, agility (T-Test), sprint (5, 20 and 30 meters) and aerobic capacity (VO2max) were measured. Data were summarized with descriptive statistics and normality of distribution was evaluated by Shapiro-Wilk test. In the analysis of the data, Paired T Test was used for normally distributed data and Wilcoxon test was used for non- normally distributed data. In the U14 experimental group, significant improvements were obtained in flexibility, agility, 20 m and 30 m sprint tests (p<0.05). It was observed that the T-Test averages decreased significantly, while there was no statistically significant change in the 5-meter sprint test. In the U18 control group, significant increases were observed in flexibility, agility, 20 m and 30 m sprint tests and VO2max values. The decrease in body mass index was not statistically significant. In conclusion, FIFA+11 program is effective in increasing flexibility, speed, agility and aerobic capacity of young soccer players. However, it is thought that the changes in body composition may become evident with longer-term applications.