Farklı viskozite düzenliyici ürünlerle termal macun üretimi ve ısıl performans analizi
Thermal paste production with different viscosity regulator products and thermal performance analysis
- Tez No: 986148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSEL KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada çok hızlı gelişen elektronik sektörü cihazların,makinaların işletim sistemlerinin veya buna yakın olan parçalarının fazla çalışması yada bulunduğu ortamın ısısının yüksek olmasından dolayı zarar görmektedir. Bu parçaların performanslarının iyi olabilmesi için çalışma şartlarının da iyi olması gerekmektedir. Bunun için geniş kullanım yelpazesi olan termal macunlar tercih edilmektedir. Termal macun (termal jel, termal bileşen, ısı macunu, soğutucu macun, ısı transfer bileşeni, ısı transfer macunu ya da soğutucu bileşen olarak da adlandırılır) işlemcilerin düz ve pürüzsüz olmayan yüzeylerinden dolayı soğutucu ile arasında oluşan mikroskobik hava boşluklarını doldurarak ısı iletkenliğini artıran, macuna yakın özelliklere sahip sıvı bir maddedir. Bu maddelerin ısıl iletkenlik katsayılarını etkileyen en önemli faktörün kullanılan bağlayıcı ürünlerin karışımda termal macunun viskozitesini etkilemesidir. Bu hedefler doğrultusunda vizkozitenin ısıl iletkenlik üzerinde etkisini araştırarak en uygun bağlayıcı maddeleri kullanarak optimum termal macun üretimi yapılması bu çalışmanın amacıdır.
Özet (Çeviri)
The rapidly developing electronics sector in the world is damaged due to the excessive work of the operating systems of devices, machines or parts close to them or the high temperature of the environment in which they are located. In order for these parts to perform well, their working conditions must also be good. Thermal pastes with a wide range of uses are preferred for this. Thermal paste (also called thermal gel, thermal compound, heat paste, cooling paste, heat transfer compound, heat transfer paste or cooling compound) is a liquid substance with properties close to paste that increases thermal conductivity by filling the microscopic air gaps formed between the processors and the cooler due to their uneven and smooth surfaces. The most important factor affecting the thermal conductivity coefficients of these substances is that the binder products used affect the viscosity of the thermal paste in the mixture. In line with these goals, the aim of this study is to investigate the effect of viscosity on thermal conductivity and to produce optimum thermal paste using the most suitable binders.